KDU.breadcrumbs.homeAktuality Koalice pro Pardubický kraj představila kandidátku pro podzimní krajské volby. Jsou na ní zkušení po
Zpět

Koalice pro Pardubický kraj představila kandidátku pro podzimní krajské volby. Jsou na ní zkušení politici i odborníci

Přidáno 27. 6. 2024
Ilustrační foto
Koalice pro Pardubický kraj
27. června 2024, PARDUBICE – Koalice pro Pardubický kraj, složená z KDU-ČSL, SNK Evropských demokratů a Nestraníků, představila kompletní kandidátku pro zářijové krajské volby. Volebním lídrem je Pavel Šotola, který stojí za reformou sociální péče i péče o ohrožené děti v Pardubickém kraji, jež je inspirací pro ostatní kraje i stát. Na prvních pěti místech ho doplňují starosta Vysokého Mýta František Jiraský, náměstek primátora Pardubic René Živný, náměstek hejtmana a bývalý hejtman Roman Línek a zastupitelka Chocně Anežka Pavlišová. Na dalších příčkách kandidátky je řada oblíbených regionálních politiků a odborníků. Cílem koalice je navázat na své úspěšné působení ve vedení kraje a nadále zlepšovat život obyvatel v kraji.
 
„Pro letošní volby se nám podařilo dát dohromady zkušené politiky, kteří ukázali, že umějí pracovat pro občany kraje a kteří mají chuť dále zlepšovat jejich život. Doplňují je odborníci na konkrétní problémy, které pálí obyvatele našeho kraje. Díky tomu můžeme nabídnout realistická a účinná řešení těch oblastí, které jsou pro lidi důležité. Zároveň můžeme na jejich práci ukázat, že nejde o prázdné fráze, ale že za námi stojí velký kus práce a mnoho úspěchů,“ říká Pavel Šotola z KDU-ČSL.
 
Mezi kandidáty najdeme řadu starostů, například starostu Litomyšle Daniela Brýdla či starostu Svitav Davida Šimka, starostu Ústí nad Orlicí Petra Hájka, starostu Holic Ondřeje Výborného, nebo starostku Rybitví Evu Šmeralovou. Zkušenosti z vedení měst pak mohou v praxi využít také emeritní starosta Slatiňan Ivan Jeník, místostarosta Moravské Třebové Václav Dokoupil, nebo zastupitelka Chocně Anežka Pavlišová. „Na naší kandidátce se sešly osobnosti, které jsou k lidem a jejich problémům nejblíže. Vědí proto, s čím se které regiony aktuálně potýkají, a mohou tak nabídnout konkrétní a hlavně realistická řešení. Věříme, že lidé ve výsledku nestojí o plané sliby, ale chtějí vidět skutečný výsledek,“ doplňuje František Jiraský, který reprezentuje Nestraníky.
 
Cílem Koalice pro Pardubický kraj je pokračovat v dosavadní úspěšné práci a zajistit kvalitní život pro všechny obyvatele kraje. „Všichni, kdo se pravidelně setkávají s občany našeho kraje, vědí, s jakými problémy se potýkají a co je nejvíc pálí, ať už jde o dostupnost zdravotní péče, dopravu nebo další oblasti. Zároveň víme, že se každý region potýká s jinými výzvami a že řešení řady z nich vyžaduje zapojení více oblastí nebo dokonce hlubší reformu. S podobnými situacemi máme bohaté zkušenosti a tam, kde jsme měli za jejich řešení přímou odpovědnost, jsme ukázali, že opravdu dokážeme posouvat věci správným směrem. Budu proto rád, pokud to budeme moci ukázat i v dalších oblastech,“ doplňuje předseda SNK ED René Živný.
 
Konkrétní priority a program představí Koalice pro Pardubický kraj v dalších týdnech. “Náš program se bude samozřejmě  týkat  všech oblastí, které může krajská samospráva ovlivnit. Je pro nás důležité, aby se lidem v kraji dobře žilo, a to jak v městech, tak na venkově. Patří k tomu nejen dobré silnice, veřejná doprava, akutní lékařská péče, potřebné sociální služby, ale i dostupnost škol, kulturní a sportovní vyžití a v neposlední řadě zdravé životní prostředí. Chceme mít i v těch odlehlejších částech kraje dobré pokrytí telefonním a datovým signálem a také základní občanskou vybaveností, třeba v nové moderní podobě bezobslužných prodejen. Víme, že ve spolupráci s místními samosprávami a aktivními spolky či jedinci po celém kraji, lze mnohé dokázat,“ dodává náměstek hejtmana Roman Línek.
 
Kompletní kandidátka Koalice pro Pardubický kraj
 
  Jméno Zaměstnání Místo
1. Ing. Pavel Šotola radní Pardubického kraje Hlinsko
2. Ing. František Jiraský starosta Vysoké Mýto
3. René Živný nám. primátora Pardubice
4. Ing. Roman Línek, MBA. nám. hejtmana Pardubice
5. Mgr. Anežka Pavlišová zastupitelka Choceň, manažerka MAS Choceň
6. Mgr. Daniel Brýdl starosta Litomyšl
7. MVDr. Ivan Jeník veterinář, emeritní starosta Slatiňany
8. Mgr. Václav Dokoupil místostarosta Mor. Třebová
9. Mgr. David Šimek starosta, poslanec Svitavy
10. Bc. Eva Šmeralová starostka Rybitví
11. Mgr. Ondřej Výborný starosta Holice
12. Petr Hájek starosta Ústí nad Orlicí
13. Radomil Kašpar krajský zastupitel, místostarosta Litomyšl
14. Mgr. Ondřej Jireš místostarosta Žamberk
15. MUDr. Vít Ulrych radní Pardubic, onkolog Pardubice
16. Mgr. Petr Řezníček krajský zastupitel, emeritní starosta Chrudim
17. Jiří Kabát, M.Mus. ředitel ZUŠ Polabiny Heřmanův Městec
18. Mgr. Magda Peterková krajská zastupitelka, emeritní starostka Česká Třebová
19. Mgr. Roman Nožka starosta Jablonné nad Orlicí
20. Šárka Trunečková, DiS. zastupitelka Chrudim
21. Dušan Pávek, dipl. um. starosta Jevíčko
22 Blanka Vopařilová ředitelka charity Proseč
23. Bc. Roman Pešek ředitel charity Orel
24. MUDr. Ester Hladíková lékařka Korouhev
25. Ing. Markéta Prokešová tajemnice Fakulty restaurování UPCE Litomyšl
26. Marie Kršková starostka Orlické Podhůří
27. Ondřej Mikulecký starosta Moravany
28. MgA. Tomáš Žídek, Ph.D. zastupitel Chrudimi, zástupce ředitele konzervatoře Chrudim
29. Mgr. Matěj Pešta muzejník-historik; radní Přelouč
30. Ing. Miloš Horák starosta Dolní Roveň
31. Mgr. Luděk Bílý místostarosta, ředitel ZŠ Červená Voda
32. Mgr. Jan Neudert starosta Bystré
33. Mgr. Jiří Junek ředitel RMVM Vysoké Mýto
34 Ing. Jaroslava Smutná podnikatelka Třemošnice
35. Ing. Zdeněk Mikšovský starosta Předhradí
36. Mgr. Ludvík Novotný, LL.M. advokát Mistrovice
37. Ing. Jiří Pomikálek starosta Nekoř
38. Mgr. Marek Hoffmann ředitel gymnázia Ústí nad Orlicí
39. Otakar Klepárník jednatel obchodní společnosti Polička
40. Petr Celý starosta Luková
41. Ing. Iva Doležalová místostarostka Chrast
42. Milan Vosáhlo náměstek starosty SDH Pk Újezd u Přelouče
43. Bc. Veronika Pešinová, MBA projektový referent Luže
44. Bc. Blanka Indrová vedoucí výroby, místostarostka  Žichlínku Žichlínek
45. Petr Čada asistent senátora Ústí nad Orlicí
46. Jan Hladký místostarosta Kameničky
47. Ing. Josef Jílek předseda představenstva SBD Moravská Třebová
48. Ing. Petr Netolický dopravní inženýr Pardubice
49 Ing. Petra Tichánková technik Pardubice
50. Mgr. Jiří Žilka učitel gymnázia Svitavy
 
 
O Koalici pro Pardubický kraj
Koalice pro Pardubický kraj spolupracuje s drobnými obměnami už od vzniku krajů, kdy kandidovala ještě pod značkou 4koalice. V regionální politice máme za sebou už hodně práce. Jsme středové uskupení složené z KDU-ČSL, SNK Evropských demokratů a Nestraníků. Naším cílem je rozvoj kraje s respektem k námi uznávaným hodnotám, jako jsou rodina, příroda a životní prostředí, občanská společnost, evropská spolupráce a naše historické kořeny.
 
Naším cílem je spojovat oblasti, které někdy ku škodě společnosti stojí proti sobě. Ať jde o tradiční hodnoty a moderní technologie a moderní přístup k řešení problémů, zkušené regionální politiky a nastupující generaci mladých odborníků, o kraj a potřeby lidí ve městech a obcích nebo třeba o silné úspěšné a na druhé straně slabší a potřebné.            
 
Koalice se se pravidelně podílí na vedení a rozvoji kraje. Aktuálně zodpovídá za oblast sociální péče, neziskového sektoru, které se kontinuálně věnuje už 20 let a Pardubický kraj je díky tomu v řadě oblastí vzorem pro ostatní i pro celý stát. Současně odpovídá také za investice, kulturu a památkovou péči. Historicky zástupci koalice měli v gescích například finance, dopravu, cestovní ruch, správu majetku nebo zdravotnictví.