MgA. Tomáš Židek, Ph.D.

zástupce ředitele Konzervatoře Pardubice
dirigent
věk 39 let 

Hudba je pro Tomáše Židka celý život
Hudba je pro Tomáše Židka celý jeho život. A ani se vlastně není čemu divit, když pochází z muzikantského rodu. „Můj praděda působil jako varhaník v Hrochově Týnci. Děda byl v Chrudimi dirigentem, sbormistrem i skladatelem církevní hudby a otec flétnistou a dlouholetým ředitelem základní umělecké školy v Chrasti u Chrudimi,“ říká absolvent Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi a pardubické konzervatoře. Zde studoval nejprve hru na violu, později také varhany a zejména dirigování. Tento obor si vybral i na Hudební akademii múzických umění v Praze.

Zakladatel chrudimského pěveckého sboru
„V roce 2009 jsem se stal pedagogem Konzervatoře Pardubice. Zde působím dodnes jako statutární zástupce ředitele, vedoucí dirigentského oddělení, dirigent a profesor hudební teorie,“ říká Tomáš Židek, který nyní pravidelně spolupracuje jako dirigent s Komorní filharmonií Pardubice a Filharmonií Hradec Králové.
V roce 1999 založil v Chrudimi smíšený pěvecký sbor Salvátor, s nímž uspořádal již více než 200 koncertů. „Od září roku 2010 jsem dirigentem a uměleckým vedoucím Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice,“ podotýká talentovaný umělec, který od roku 2001 pořádá v Chrudimi jarní městský hudební festival Athény východních Čech. Od ledna 2008 je též dramaturgem úspěšného koncertního cyklu Chrudimské hudební pátky.

Osobnost města Chrudim za rok 2000
Na svém kontě má také řadu prestižních ocenění. Je držitelem titulu Osobnost města Chrudim za rok 2000 za zásluhy v oblasti kultury. V roce 2015 mu byla udělena zvláštní cena Unie českých pěveckých sborů, která nese název Sbormistr junior.