Ing. Tomáš Pelikán

ředitel Dopravního podniku města Pardubic
radní města Pardubic

věk 45 let 

Nejmladší ředitel dopravního podniku v republice má „řidičák“ i na loď
Zavést v Pardubickém kraji jednotný integrovaný dopravní systém, který by plnohodnotně propojil autobusovou, železniční a městskou hromadnou dopravu, a to tak, aby cestující mohli u různých dopravců jezdit na jeden doklad, je prioritou pro nadcházející období pro Tomáše Pelikána.
Když se stal v roce 2005 ve svých 30 letech ředitelem dopravního podniku, byl tehdy nejmladším ze všech v celé republice. A mimochodem, tento primát drží i dnes, o 15 let později.

Přihlásil se z mladické nerozvážnosti
„Do výběrového řízení na ředitele Dopravního podniku města Pardubic jsem se přihlásil z mladické nerozvážnosti,“ přiznává. „Když jsem zjistil, že jsem konkurz vyhrál, tak jsem si říkal, že asi nebude úplně jednoduché řídit firmu, která má 500 zaměstnanců a většina z nich je starších, než jsem já. Ale musel jsem se k této výzvě postavit čelem,“ vzpomíná Tomáš Pelikán, jenž předtím působil ve Východočeském divadle. „Tam jsem byl nejprve na civilní službě a pak jsem pracoval nejprve na pozici obchodního manažera a poté obchodního náměstka,“ dodává.

Práce v divadle měla své kouzlo
„Tím, že jsem vystudoval strojařinu a pak Dopravní fakultu na Univerzitě Pardubice, bylo to pro mě nové, atraktivní prostředí. Člověk přišel do styku se zajímavými lidmi. Manažerská práce v divadle určitě měla své kouzlo,“ zdůrazňuje Tomáš Pelikán.
„Ač na to teď moc nevypadám, mým velkým koníčkem je sport. Posledních 15 let hraji aktivně tenis. V létě rád jezdím na kolečkových bruslích a s dětmi na kole,“ podotýká Tomáš Pelikán, který byl v 90. letech minulého století členem oddílu vodního lyžování v Mělicích.

Řidičák“ na loď díky vodním lyžím
Díky tomu má také od roku 1993 „řidičák“ i na loď. „Musel jsem si ho udělat kvůli tomu, abych mohl vozit za člunem ostatní členy oddílu, případně turisty, kteří si chtěli jízdu na vodních lyžích vyzkoušet,“ upřesňuje současný ředitel Dopravního podniku města Pardubic.
Tato společnost dnes provozuje i loď Arnošt z Pardubic. „Když v roce 2012 ztratila způsobilost k plavbě, byl dopravní podnik jediný, kdo se rozhodl se ji ujmout a zrekonstruovat,“ doplňuje Tomáš Pelikán, který je od roku 2014 zastupitelem města Pardubic a od roku 2018 také radním. Na kraji by chtěl pomáhat s dopravou.