Stará cihelna skrývá historii života na venkově

V našem kraji jsou čtyři krajská muzea, několik desítek městských, obecních nebo soukromých muzeí a občas vznikají i další. Na jednu takovou expozici ve staré cihelně obce Rosice na Chrudimsku se zajel podívat i 1. náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek. Jmenuje se Vesnice žije a vidět ji můžete třeba při místních vyhlášených trzích, které tu jsou až do zimy každou sobotu hned vedle cihelny a vstup je zdarma.

„Vzniklo to z iniciativy jednoho místního občana a sběratele asi před deseti lety. Nejdříve jsme našli prostor ve vstupní chodbě odstavené cihelny, pak jsme se rozšířili dovnitř a nakonec expozice zabírá i celou rozměrnou půdu,“ rekapituloval vznik expozice nynější místostarosta obce Luboš Netolický.  V současné době vystavují svá díla v dolní části cihelné pece žáci místní školy, nebo různí umělci. V dalších částech najdete celé venkovské domácnosti, dílny řemeslníků, nářadí, přístroje a zemědělské stroje i hasičské stříkačky. Nechybí ani kočárky, hračky, loutková divadla nebo lyže. „Je tu nezměrné množství exponátů, mezi kterými jsou určitě věci, které jsou vzácné pro zachování historie života na venkově. Proto jsme se bavili o možnosti nějaké metodické pomoci ze strany našich odborných pracovišť či možnosti požádat o dotace. Mně osobně fascinovalo, asi podobně jako další návštěvníky, že tu je spousta předmětů, které si pamatuji z domácností svých prarodičů,“ řekl Roman Línek.

Starosta obce Zdeněk Volejník mu pak předvedl také před týdnem zprovozněné části historického pivovaru, kde nyní sídlí obecní úřad, komunitní centrum a místní hasiči. Loni dokončená část, kde jsou kanceláře obecního úřadu, přišla obec na 7 milionů korun, nová rekonstrukce komunitního centra stála 5,5 milionů korun (z toho 1,5 milionu činila dotace Evropské unie). Za hasičskou zbrojnici zaplatili rosičtí přibližně 7 milionů korun (od HZS na ni získali necelé 3 miliony korun a 300 tisíc od Pardubického kraje).  „Naším cílem je do budoucna opravit i prostřední část pivovaru a využít prostory v patře a případně v podkroví. Přemýšlíme o bytech pro seniory,“ řekl starosta.

Historie obce Rosice sahá až do 12. století. Jsou tu kulturní památky spojené s místním zámkem a kostelem. Bývala tu obrovská jízdárna pro potřeby panstva, která se za napoleonských válek proměnila ve vojenský lazaret, dále pivovar a lihovar a páslo se tu na pět tisíc ovcí. Dnes jsou Rosice významným střediskem zemědělského podnikání a strojírenské výroby.
Zdroj:Pardubický kraj