Ing. Petr Schejbal 

starosta města Hrochův Týnec 
věk 55 let 

Zachraňovat zámek je běh na dlouhou trať
Obnova historických památek. Ta nyní zaměstnává starostu Hrochova Týnce Petra Schejbala. A to především proto, že obec v roce 2010 získala do svého vlastnictví od státu zhruba 300 let starý zámek. „Jde o bývalý letohrádek premonstrátů s nádherným parkem. Jeho dnešní podoba tomu ovšem moc neodpovídá,“ říká Petr Schejbal, který se chce opravám památek věnovat i na úrovni kraje.
Ten si uvědomuje, že obnova areálu nebude jednoduchá. „Bude to běh na dlouhou trať,“ uvádí starosta Hrochova Týnce, jehož na druhou stranu těší, jak se postupně daří památku probouzet k životu i díky dotacím z Pardubického kraje.
V minulých letech kraj přispěl na opravy historických bran do zámku a stropní konstrukce. „Jenže potřeby na obnovu zámku převyšují celkový rozpočet na opravy památek v celém kraji,“ potvrzuje smutný fakt Petr Schejbal.

Hledají cesty, jak zachránit památku
Zároveň dodává, že Hrochův Týnec se rozhodně vzdát nemíní. Proto i s podporou kraje hledá další cesty, jak cennou památku zachránit.
„Zajímavé je, jak tento prostor zaujal domácí i zahraniční filmaře. Vznikaly zde například scény do norského seriálu Atlantic Crossing nebo do českého seriálu Herec,“ dodává Petr Schejbal.
Ten ve vedení města figuruje od roku 2006. Tehdy vykonával post místostarosty. V čele Hrochova Týnce stojí od roku 2014. Ve volném čase se věnuje rodině, turistice a sportu. „Zejména cyklistice, volejbalu či pétanque,“ uzavírá.