Spojujeme síly pro dobrý život

Na letošní první předvolební tiskové konferenci jsme představili kandidátku do podzimních krajských voleb a východiska svého volebního programu. Koalici tvoří tak jako v minulých letech KDU-ČSL, Nestraníci a SNK Evropští demokraté. Lídrem kandidátky je Roman Línek, historicky první hejtman Pardubického kraje z roku 2000 a současný 1. náměstek hejtmana.

50 osobností, které tvoří naší koalici naleznete zde.

KOALICE PRO PARDUBICKÝ KRAJ má v regionální politice za sebou už hodně práce. Jsme středové uskupení složené z KDU-ČSL, Nestraníků a SNK Evropských demokratů. Naším cílem je rozvoj kraje s respektem k námi uznávaným hodnotám, jako jsou rodina, příroda a životní prostředí, občanská společnost, evropská spolupráce a naše historické kořeny. Důležitá je pro nás pomoc slabším, ale zároveň vyžadujeme i osobní odpovědnost a přičinění každého jednotlivce všude tam, kde je to možné,“ sdělil v úvodu vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek a pokračoval: „Na naší kandidátce jsou lidé, kteří už v rámci kraje něco dokázali, mají své renomé, lidé je znají a vědí, co od nich mohou čekat. Zároveň je v našem týmu také mnoho nových tváří, lidí, kteří dokážou přinášet nové podněty. Naším cílem není, aby se v našem kraji pouze čím dál více vyrábělo, sklízelo nebo stavělo, ale aby se tu prostě dobře žilo. Jak říká náš poslanec Marek Výborný, štěrku se nenapijeme.“

Na padesátičlenné kandidátní listině jsou tři současní členové krajské rady, 18 starostů a 3 místostarostové měst a obcí v kraji, radní a zastupitelé, ale také pedagogové, lékaři, nebo zástupci sociální, kulturní a neziskové sféry. Celou kandidátku naleznete v příloze.

Výhodou jsou především zkušenosti mnoha našich kandidátů z místní a regionální politiky.  Víme, co lidem v kraji schází, co je potřeba vylepšit, a většina z nás na tom už řadu let pracuje.  Přitom si vážíme všech místních spolků a občanské společnosti obecně. Jejich zástupci dávají životu v kraji tu potřebnou přidanou hodnotu,“ konstatoval druhý muž kandidátky, starosta Svitav, David Šimek.

Jednotlivé subjekty uzavřely v závěru loňského roku koaliční dohodu a společně pracují na přípravě volební kampaně. „Naše kampaň nebude nijak bombastická, záleží nám také na šetrnosti k životnímu prostředí. Máme řadu příznivců, kteří nám třeba billboardy vyvěsí na své soukromé ploty ve veřejném prostoru, a tak něco ušetříme. Bohužel jsme nyní museli omezit kontaktní kampaň, a tak se budeme snažit být lidem blíž na sociálních sítích, kde naši KOALICI PRO PARDUBICKÝ KRAJ najdete na Facebooku a Instagramu a od 15. června spustíme nově upravenou webovou stránku www.koalicepk.cz,“ prozradil krajský radní René Živný.

Podrobný volební program Koalice pro Pardubický kraj má 35 stran a bude zveřejněn v druhé polovině léta. Do jeho tvorby se zapojilo všech 50 kandidátů i další odborníci z kraje. „Vidíme život v kraji v jeho pestrosti a rovnováze. Proto chceme hlavně spojovat. Třeba rozvoj ekonomiky s péčí o krajinu a přírodu, silné se slabšími, hendikepované se zdravými, profesionální zdravotnictví s přátelským přístupem. Reagujeme v programu na nové výzvy, které současná doba přináší a kterým budeme muset v příštích letech čelit. Je to především otázka sucha a klimatických změn, růst množství nerozložitelných odpadů, dále stárnutí populace a s tím spojené nové potřeby v sociální péči, nedostatek odborníků v různých oblastech a mnoho dalšího,“ řekl člen Rady Pardubického kraje Pavel Šotola, který je garantem programu.

Svět se rychle mění a musíme tomu přizpůsobovat i naše plány. Vše se digitalizuje, ale zároveň stoupá nebezpečí kybernetických útoků. Svět je zranitelný novým způsobem, jak ukázala koronavirová krize. Jsme připraveni řešit i tyto záležitosti, i když to nebude jednoduché. Věřím, že tak jako je náš kraj v rámci republiky průkopníkem v transformaci sociálních služeb a péče o ohrožené děti a rodiny, půjdeme stejně odvážně i do těchto nových výzev,“ uzavřel lídr kandidátky Roman Línek.