Musíme udržet chod kraje, na rozdávání není

MF DNES pokračuje v seriálu rozhovorů s lídry stran před krajskými volbami. Koalici pro Pardubický kraj vede opět náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL), její kandidátka je skoro stejná jako před čtyřmi roky, kdy byla s 15,69% hlasů třetí za ANO a ČSSD.

Byť akcie lidovců v celostátní politice nyní nestojí vysoko, Koalice pro Pardubický kraj tvořená KDU-ČSL, SNK-ED a Nestraníky, vedená náměstkem hejtmana Romanem Línkem patří mezi favority voleb. Dosud nikdy nezískala v krajských volbách méně než patnáct procent. Nikdy nechyběla v krajské vládě.
Roman Línek, který se před dvaceti lety ještě jako lídr Čtyřkoalice stal prvním hejtmanem Pardubického kraje, má ambici získat nejvyšší post.
„Cítím energii, dostatek vizí a mohu nabídnout zkušenosti z posledních dvaceti let na období, které bude složité,“ řekl Línek.

Jak jste spokojen s uplynulými čtyřmi roky?

Jsem. V portfoliu, které jsem měl ve své zodpovědnosti, byly i v minulosti investice a majetek, ale kulturu jsem si vzal k tomu a musím říct, že mi hodně dala. Měl jsem příležitost spolupracovat se špičkovými architekty. Pustili jsme se do velkých projektů. Začali jsme proměnu Automatických mlýnů na krajskou galerii, hřebčín v Kladrubech se dostal do seznamu UNESCO, hrad Rychmburk převádíme ze sociální péče na památku určenou pro veřejnost, to samé se díky transformaci sociální péče odehraje v Bystrém. Při rekordním množství investic samozřejmě nejen v oblasti kultury, ale i dopravy, školství a zdravotnictví kraj nezvýšil zadluženost. Ty roky byly prostě dobré, dařilo se ekonomice a do doby koronaviru jsme mohli přidávat i další věci, které jsme původně neplánovali.

_G019470 - kopie.jpg

Kraj jste nezadlužili, nemáte mrazení v zádech, že další roky se to může změnit? Jeden z favori krajských voleb se zadlužení nebojí.

V situaci, kdy nám vypadly příjmy minimálně za 400 milionů korun při rozpočtu s předpokládanými příjmy 4,6 miliardy korun, je to opravdu velká ztráta. Prioritní je podle mne udržet v provozu a chodu to, na co jsou lidé zvyklí. Zajistit chod záchranky, zdravotnických a kulturních zařízení, údržbu silnic. Potom dokončit rozestavěné investice, které jsou pod smlouvami, což není malý objem. Když se vybere o 200 – 300 milionů korun víc, než očekáváme, tak se můžeme bavit, co dělat s nadbytkem, a mohou na to být různé politické názory. Jsem připraven na debatu, která by ale neměla vyústit zbytečnými výdaji.

Kam byste až zašel při zadlužení kraje? Rozpočet počítá s úvěre, ve výši dvě miliardy, ANO navrhuje půjčit si další čtyři.

Pro mne jsou v tuto chvíli hranicí dvě miliardy korun z úvěru Evropské investiční banky. Pokud se nám rozpočet nezhoupne víc než dosud kvůli koronaviru, můžeme dělat to co je rozjeté, a něco maličko se k tomu dá postupně přidat. Debata o jakémkoliv dalším úvěru by musela být velmi dlouhá, abychom dospěli k závěru, že závazek pro naše následovníky a další generace je takový, aby stál za to. Příspěvky na to, že někdo někde přespí nebo si koupí elektrokolo, nepokládám za dobré. Kdyby se objevily další zdroje, tak vím o daleko lepším způsobu, jak je využít. Potřebujeme například udělat kompletní rekonstrukci Svitavské nemocnice. Po stavbě dvou centrálních příjmů Pardubické a Orlickoústecké nemocnice je to nejklíčovější investice ve zdravotnictví.

Jaký výsledek ve volbách by vás uspokojil?

Naše ambice je medailová pozice s útokem na zlato. Pokud se někdo bude rozhodovat podle kandidátky, tak ta naše je myslím atraktivnější než v minulosti. Jakou to bude hrát roli, zda to pro lidi bude důležité, nebo se budou rozhodovat podle toho, co jim kdo nabídne k osobnímu přilepšení, těžko soudit.

Zaujala mne koaliční smlouva mezi KDU-ČSL, SNK-ED a Nestraníky. Že jste kandidátem na hejtmana, chápu. Ale v textu je uvedeno, že se radními přednostně stanou René Živný (SNK-ED) a Pavel Šotola (KUD-ČSL) a že Věra Uhlířová (Nestraníci) bude v dozorčí radě nemocnic, to je nezvyklé.

Jsme koalice tří partnerů, každý ze subjektů má nějaké preference. Lidé na čelních místech kandidátky jsou často starostové či místostarostové na radnicích, kteří nechtějí rezignovat na své uvolněné posty. Byl to výsledek vnitřní debaty. Nemuseli jsme to takto deklarovat, na druhous tarnu jsme to tam měli už před čtyřmi roky.

Trochu to pak ale na mne dělá dojem, že nejde tolik o program, ale o to, aby si politici posty.

Jdeme do toho s tím, že tito lidé by měli pokračovat, protože svou práci dělají dobře. Hrajeme s otevřenými kartami. Navíc nemusíme mít v radě jen tři zástupce, ale víc. V minulosti jsme jich tam měli pět.

Jeden z lídrů mi řekl, že toto je kraj jednoho muže. Jak to vnímáte?

Tím myslel mne? (úsměv)

Nebyl jste tolik vidět jako hejtman Martin Netolický.

Já se na to dívám z pohledu optiky posledních dvaceti let. Zažil jsem kraj v různých složitých situacích, vždy pro mne bylo klíčové mít faktické výsledky, které nyní mohu položit na stůl a lidé si je mohou přebrat – bez ohledu na to, kolikrát jsem byl v novinách. Cením si toho, jak naše samospráva, ač byla v průběhu dvaceti let v různém složení, vystupovala. Nikdy jsme na zastupitelstvu na sebe příliš neštěkali, neosočujeme se, zastupitelstva nejsou tak dlouhý jako v Pardubicích či v jiných krajích. Beru to tak, že hejtman Martin Netolický je v tuto chvíli na základě dohody prvním mužem kraje a já jsem druhým. Chce být víc viděn, já mám rodinu, rodiče z obou stran, za kraj bych padl, ale není to monotematická věc, kterou bych dělal od rána do večera.

David Půlpán, redaktor MF DNES