Léto v Jamném patří rekonstrukci místní školy

Obec v kopcích nedaleko Jablonného nad Orlicí má ve znaku koně, oproti Pardubicím ovšem celého. Možná, že s jeho pomocí se na jejím katastru s rozpětím více než 200 výškových metrů lépe dopravoval materiál či zboží. Dnes má obec skoro sedm stovek obyvatel a jejími přirozenými centry jsou škola, kostel, kulturní dům s hospodou a obecní úřad. S řadou záležitostí pomáhá Jamnému i Pardubický kraj.

„V minulých třech letech šlo do Jamného z krajského rozpočtu více než 700 tisíc korun. Přispívali jsme na opravu budovy obecního úřadu, na opravy mostů i na projektovou dokumentaci k centrální kanalizaci. Pravidelně také pomáháme místní farnosti s rekonstrukci oltářní architektury v kostele Nejsvětější Trojice. Také letos jsme podpořili částkou 50 tisíc korun pokračující opravu hlavního oltáře a lunetové výzdoby a jednáme o místní obecní kapličce,“ sdělil 1. náměstek hejtman pro majetek, investice a kulturu Roman Línek, který se sešel se starostou Jamného nad Orlicí Václavem Filipem.

Ten mu představil hlavní investiční akci letošního léta – rekonstrukci budovy místní školy. „Máme tu umístěné třídy běžného prvního stupně, dále jsou tu dvě třídy Montessori školy, do kterých se sjíždějí děti ze širokého okolí, a je tu i školka. Vyměňujeme všechny rozvody, zavádíme topení plynem namísto akumulačních kamen a přistavujeme ještě zadní trakt, kde vznikne jedna učebna navíc. Do Vánoc chceme mít vše hotové, děti budou zatím přestěhované v kulturním domě,“ uvedl starosta.

Velkým tématem je tu kanalizace, která je i díky kraji už vyprojektovaná, ale obec na ní shání dotační peníze od státu, protože finanční náročnost převyšuje i dlouhodobé možnosti obce. Do budoucna tu chtějí také rekonstruovat sokolské hřiště a postavit novou školku ve svahu vedle školy.

 „Je to jedna z obcí, která patří do našeho krajského seznamu nemateriálních kulturních statků. Udržují tady totiž tradici cepování kohouta, a to jednou za pět let. Právě letos, 24. října se chystá další díl, na který se můžete přijet podívat v rámci místního Staročeského posvícení.  

RL Jamné 2

Po slavnostním průvodu masek následuje soud, cepování kohouta, dražba a posvícenská zábava.  Na rozdíl od ostatních obcí tady mají živého kohouta, který si musí od soudce vyslechnout, co všechno se za pět let v obci kvůli němu nepovedlo,“ dodal Roman Línek další zajímavost o Jamném nad Orlicí.

Zdroj: Pardubický kraj