Aktuality

Podpora TIC.png

Dirigent Tomáš Žídek o slavnostním zahájení festivalu

Tomáš Židek, dirigent, hudební pedagog a sbormistr v jedné osobě o letošním slavnostním zahájení Hudebního festivalu Zlatá Pecka: “Zahajovací akce festivalu nabízí zcela jedinečný projekt - řeckokatolický bohoslužebný obřad - tzv. Liturgii sv. Jana Zlatoústého. Bohoslužebným jazykem řeckokatolíků je staroslověnština, tedy jazyk, který k nám přinesli sv. Cyril a Metoděj. Protože tento ritus užívá i pravoslavná církev, je možné liturgii provázet skvostnými zpěvy právě pravoslavného okruhu, v našem případě zazní tvorba P. I. Čajkovského a S. Rachmaninova".

Číst dále

Podpora TIC.png

Turistická informační centra o podporu ani letos nepřijdou

Rada Pardubického kraje dnes schválila návrh poskytnutí dotací pro turistická informační centra na rok 2020. „Podporovat činnost a provoz turistických informačních center je v současné době velmi důležité nejen pro rozvoj kvality jimi poskytovaných služeb, ale i pro podporu cestovního ruchu v regionu obecně,“ řekl René Živný, radní Pardubického kraje zodpovědný za oblast cestovního ruchu, sportu, volnočasových aktivit a informatiky. 

Číst dále

2.png

Historické střílení z valů zámku je stále populárnější

Už počtvrté se uskutečnilo na valech Zámku Pardubice střílení u pernštejnských kanonů. Rok od roku je zájem veřejnosti o celou událost větší. Lákají nejen kopie historických zbraní, které jsou viditelně i slyšitelně funkční, ale také vystoupení skupiny historického šermu, ukázky historických zbraní a další program. Slavnostní salvou letos účastníci vzpomenuli 530 let od narození Vojtěcha z Pernštejna.

Číst dále

5_Stoleti_obalka_CMYK - kopie.jpg

Pět století na zubra neplatí

S tužkou a papírem si Pernštejny užijem. S tímto motem vydala nyní Východočeská galerie v Pardubicích sešit, který hravou formou přibližuje dětem život pánů z Pernštejna na pardubickém panství. Po putovní výstavě Východočeského muzea a Univerzity Pardubice Pernštejnské ženy a Evropa je to už druhý počin v rámci programu 500 let renesance ve východních Čechách.  Ten vyvrcholí příští rok, kdy si připomeneme 500 let od úmrtí nejvýznamnějšího vizionáře tohoto rodu – Viléma z Pernštejna.

Číst dále

cyklopecky.jpg

Cyklopecky Východní Čechy
- to je jízda

Cestovatelská soutěž po východě Čech pro cyklonadšence je v plném proudu. Cykloturisté si mohou projet 15 tras  různé náročnosti i délky, od nejkratšího Malého rodinného okruhu Chrudimskem (21 km), po náročnější Drsnej orlickej okruh (61 km) nebo ještě delší, ale rovinatý okruh Polabskou nížinou (72 km). Na každé trase jsou vytipovány turistické zajímavosti, které lákají k zastávce, oddychu i poznání. Všechny trasy i hrací karta na: www.cyklopecky.info .

Číst dále

LabeNET.png

Datová síť LabeNET hledá logo, kraj oslovil studenty

Pardubický kraj vyhlásil pod patronací radního pro IT René Živného studentskou soutěž o ceny na logo a barvy regionální datové optické sítě LabeNET. Soutěž je určena žákům středních škol v Pardubickém kraji.

Číst dále

RL Polička.png

Kraj pomáhá městu Polička s obnovou památek

Příspěvek v hodnotě 100 tisíc korun od Pardubického kraje pomohl letos městu Polička při rozpracované renovaci barokních kašen na Palackého náměstí. Díky tomu mohlo město na místo rozpadlého podstavce pod sochu svatého Jiří od J. F. Pacáka pořídit nový kamenný podstavec s delfínovými chrliči.

Číst dále

Betlém Sy.png

Svitavský pohyblivý betlém bude v kraji novou turistickou atrakcí

Mechanický betlém, to je fenomén, který oslnil návštěvníky světové výstavy EXPO v Montrealu v roce 1967. Tenkrát to byl slavný Třebechovický betlém. Zřejmě už za pár let bude ovšem v našem kraji mechanický betlém ještě větší, než je ten v nedalekých Třebechovicích. Do finiše se totiž blíží rekonstrukce Svitavského betlému. Město Svitavy už má projekt na budovu muzea mechanických betlémů. Záměr konzultuje i s Pardubickým krajem, který byl u záchrany této památky a pomáhá s její renovací.

Číst dále

Litomyšl opravy 6.jpg

Děti užívají prázdniny,
vystřídali je řemeslníci

Děti už jsou po krátkém návratu do tříd opět doma a přes letní prázdniny si s nimi vymění místo řemeslníci. I na toto léto jsou naplánované opravy a rekonstrukce litomyšlských škol a školek v částce téměř sedm milionů korun.

 

Číst dále

Nové hrady.png

Soutěžte o pobyty na hradech
a zámcích!

Rádi jezdíte na výlety v tuzemsku i blízkém příhraničí?  Máte rádi středověké hrady nebo se raději projdete princeznovským zámkem? Máme pro vás tip, jak si zároveň udělat památku na hrad či zámek a ještě si u toho zasoutěžit!

 

Číst dále

IMG_0145.jpg

Nejen za krásnými karoseriemi do Vysokého Mýta

O nových plánech kraje a krajského muzea v areálu bývalé zemědělské školy v Poplerově ulici, opravených památkách a majetkových záležitostech jednal se se starostou Františkem Jiraským 1. náměstek hejtmana kraje Roman Línek ve Vysokém Mýtě.

 

Číst dále

Roman Linek s Evou Jiricnou.jpg

Kultura se v kraji znovu dostala do popředí zájmu

Po krajských volbách v roce 2016 byl na návrh 1. náměstka hejtmana Romana Línka na Krajském úřadu Pardubického kraje po osmi letech obnoven samostatný odbor kultury, sportu a cestovního ruchu. Kultura, která byla do té doby připojena k odboru školství, tak dostala nový impulz a spolu s možnostmi čerpání evropských dotací to přineslo do kraje do té doby nevídaný rozvoj aktivit a investiční činnosti v oblasti kultury a památek.

 

Číst dále

Sal kulturniho domu.jpg

Ve Verměřovicích si vylepšují kulturní dům

Obec postupně opravuje a rekonstruuje svůj kulturní dům s obecním úřadem.  Je to prostor, kde se konají veškeré společenské události v obci a dá se pronajmout i na svatby nebo další soukromé oslavy. Upravený je hlavní sál a zázemí. „Nyní se chystáme na opravu střechy, do které se chceme pustit nejdéle v příštím roce. Máme také připravený projekt úpravy foyeru, kde se konají různé komorní kulturní a společenské akce, aby byl tento prostor přívětivější,“ uvedl starosta Václav Syka. Právě na havarijní stav střechy by obec mohla čerpat také dotaci kraje.

Číst dále

Nemocnice MT.jpg

Stavba nemocnice v Moravské Třebové by měla být hotová do konce roku 2021

Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání rozhodla o výběru nejvýhodnější nabídky na stavbu nového objektu Nemocnice následné péče v Moravské Třebové včetně výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Oproti předpokládané hodnotě 283 milionů korun včetně daně, je vítězná nabídka o 43 milionů korun nižší. Stavba by měla být dokončena do 395 dní od předání staveniště. Výběrového řízení se zúčastnilo 11 dodavatelů.

Číst dále

chlumek.jpg

Poutím se více dostává duchovního rozměru

Do Luže se každoročně vydávají davy poutníků. Vítá je nejen stavba rekonstruovaná díky dotacím, například z Norských fondů, ale i hluk z tlampačů pouťových atrakcí. Ty byly v minulosti umístěny u řeky, stály i na náměstí a nyní je provozovatelé stavějí právě v sousedství krásného kostela. To by se mělo v budoucnu změnit.

Číst dále

1.png

Léto v Jamném patří rekonstrukci místní školy

Obec v kopcích nedaleko Jablonného nad Orlicí má ve znaku koně, oproti Pardubicím ovšem celého. Možná, že s jeho pomocí se na jejím katastru s rozpětím více než 200 výškových metrů lépe dopravoval materiál či zboží. Dnes má obec skoro sedm stovek obyvatel a jejími přirozenými centry jsou škola, kostel, kulturní dům s hospodou a obecní úřad. S řadou záležitostí pomáhá Jamnému i Pardubický kraj.

Číst dále

200707_urgent_prijem_1_těsnící-stěna.jpg

Stavbaři si uvolňují cestu pro napojení urgentního příjmu na budovu chirurgie

 Z výsledků dalšího kontrolního dne na stavbě Centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici je patrné, že stavbaři se už posouvají od řešení problémů s podzemní a dešťovou vodou k dalším úkolům, zejména k napojení budoucí stavby na současné oddělení chirurgie. Jednání se za investora stavby tentokrát zúčastnil i 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro majetek a investice Roman Línek.

Číst dále

PDZ.png

Dárci pokřtili automobil Péče
o duševní zdraví

Organizace Péče o duševní zdraví získala nový automobil. Pořídila ho ze sponzorských darů a dotace Pardubického kraje. Jeho červnovým křtem ho oficiálně spustila do provozu. Automobil pomůže sociálním pracovníkům z organizace Péče o duševní zdraví (PDZ), která poskytuje podporu lidem s vážným duševním onemocněním, dostat se za klienty rychleji. Pracovníci také doufají, že díky automobilu zvládnou obsloužit klientů více než dříve při jízdách hromadnou dopravou.

Číst dále

Kladruby, Magdalena Straková.jpg

Rok od zápisu. Hledače památek UNESCO suplují v Kladrubech domácí turisté

Byla to loni v létě velká sláva. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem se dostala na prestižní seznam UNESCO. Hladové cestovatele ale letos zbrzdila pandemie koronaviru.
„Návštěvnost zatím není taková. Teď už se turisté zase pomalu vracejí. Hřebčín se částečně otevřel v červnu a kompletně o prázdninách. I v Kladrubech čekáme hodně hlavně českých turistů. Vynahradí trochu nižší počet lidí, kteří cíleně vyhledávají památky UNESCO. Cestování zůstává omezené,“ připomíná kladrubská starostka a hipoložka Lenka Gotthardová.

Číst dále

DSC_3444.jpg

500 let od smrti Viléma z Pernštejna iniciovalo kampaň na připomenutí renesančních tradic kraje

8. dubna 2021 uplyne 500 let od úmrtí Viléma z Pernštejna. Zároveň v tomto roce otevře Východočeské muzeum, příspěvková organizace Pardubického kraje, rekonstruovanou část pardubického zámku a v něm novou expozici s názvem Zámek Pardubice – první renesance v Čechách. To všechno stálo u zrodu myšlenky spojit síly s více aktéry v kraji a připomenout nejen půl tisíce let staré osudy Pernštejnů a jejich přínos pro celý region, ale všechny významné stopy renesance, které se otiskly do mnoha míst ve východních Čechách.

Číst dále

Olympiáda mládeže.png

Pardubický kraj usiluje o pořadatelství Letní olympiády mládeže 2023

V roce 2003 se v Litomyšli a Svitavách konala vůbec první olympiáda mládeže a Pardubický kraj tak byl historicky prvním pořadatelem této oblíbené sportovní akce. Jednalo se o velice úspěšný ročník, který pomohl rozjet pravidelné opakování v dalších letech, a to jak v letní, tak zimní variantě. V roce 2018 hostil Pardubický kraj zimní olympiádu, a i přes nedostatek sněhu se mu vše podařilo zvládnout na výbornou. Nyní kraj připravuje žádost o pořadatelství XI. letní olympiády mládeže v roce 2023.

Číst dále

Knihovní centrum 8.jpg

Knihovní centrum U Vokolků oživí historickou část krajského města

Řadu let nevyužívané budovy na kouzelném historickém předpolí Zámku Pardubice, na takzvaném Příhrádku, byly v pátek 26. června 2020 slavnostně předány do užívání Pardubickému kraji a jeho Krajské knihovně. Skončila tak skoro tříletá rekonstrukce, na kterou kraj využil prostředky převážně z evropských fondů. Od pondělí od 10 hodin bude Knihovní centrum U Vokolků již otevřené pro veřejnost.

Číst dále

BF PCE1.jpg

Donátoři přispěli neziskovkám bezmála 450 tisíc korun

Burza filantropie je unikátní projekt z Pardubického kraje, ve kterém se setkávají neziskovky, firmy a veřejný sektor, aby společně pomohly na svět kvalitním veřejně prospěšným projektům. Druhá letošní Burza se uskutečnila v pondělí 22. června ve Skautském centru Vinice v Pardubicích.

Číst dále

Cestovní ruch.png

Jak znovu nastartovat cestovní ruch

Pardubický kraj hostí tento týden důležité zasedání Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch. To se koná v Zámeckém pivovaru v Litomyšli. Předsedou komise je hejtman Královehradeckého kraje Jiří Štěpán, místopředsedou radní Pardubického kraje pro cestovní ruch René Živný. Členem pracovní skupiny komise je pak Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti východní Čechy.

Číst dále

105542404_1585058764986638_5763376624445259247_n.jpg

Východočeské muzeum otevírá expozici skla

Nevšední estetický a emotivní zážitek nabízí od 24. června 2020 Východočeské muzeum v Pardubicích. V zrekonstruovaných komnatách jižního křídla zámeckého paláce otevírá novou stálou expozici, ve které návštěvníky pohltí magická krása skla v záři světel i slunečních paprsků. Instalace S.K.L.E.M. představuje pozoruhodný výběr ze světově uznávané české ateliérové sklářské tvorby a designu.

Číst dále

1.jpg


Vítězky výzvy Do práce na kole jezdily každý den

Celkem 49 účastníků i v letošním rizikovém jaru získali organizátoři výzvy Do práce na kole na Krajském úřadu Pardubického kraje. Soutěž už podruhé podpořili cyklisté mezi radními, 1. náměstek hejtmana Roman Línek a René Živný, kteří se sami také aktivně zúčastnili květnových cyklojízd do práce. Všem účastníkům předali drobné dárky a těm nejlepším věcné ceny. S překvapením přišel na vyhodnocení výzvy i ředitel úřadu Jaroslav Folprecht.

Číst dále

Gotthardová.png

Kladruby chtějí být krásné pro všechny – pro turisty i pro obyvatele

Nenápadná malá obec západně od Pardubic se 640 obyvateli a celosvětovým věhlasem, tak to jsou Kladruby nad Labem. Tamní krajina, jejíž součástí je i samotný hřebčín pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní, je od loňského roku zapsána na seznam UNESCO. Vše se může zdát být v pořádku, ale nezastiňuje právě sláva a celosvětový věhlas místního hřebčína samotnou obec? Jak se zde žije obyčejným lidem?

Číst dále

Čermná.jpg

Dětský domov se loučí s obcí
Horní Čermná

Pardubický kraj mění péči o ohrožené děti. Změny čekají i děti Dětského domova v Dolní Čermné, které žijí v objektu v Horní Čermné. Během prázdninových měsíců se budou stěhovat do bytů v Letohradě, Lanškrouně a do rodinného domku v Žichlínku. V minulých dnech se za účasti krajského radního Pavla Šotoly a zastupitele Petra Šilara loučily s obcí Horní Čermná na slavnosti v evangelickém kostele v Horní Čermné.

Číst dále

PK ceny.png

Turistické noviny a Cyklopecky mají zlatou medaili

Velkým úspěchem Pardubického kraje skončil ve čtvrtek 19. 6. v Lysé nad Labem 5. ročník národní soutěžní přehlídky propagačních materiálů Turistpropag 2020. V konkurenci 90 přihlášených subjektů a 189 tištěných materiálů si Destinační společnost Východní Čechy přivezla hned dvě první místa.

 

Číst dále

BF1.jpg

Hlinsko bylo dějištěm letos první burzy filantropie

Dějištěm 41. dobročinné Burzy filantropie se stalo 17. června již po čtvrté Multifunkční centrum Hlinsko. Zástupci 6 neziskových organizací prezentovali před 10 donátory z řad podnikatelů a veřejné správy své prospěšné projektové záměry. Pět projektů si vybrali sami donátoři, šestý vzešel z internetového hlasování veřejnosti. Sedmý projekt byl podpořen i bez prezentace.

Číst dále

Grand1.jpg

Na Gočára do Gočárova Grandu

Obchodní centrum Grand oživilo své prostory 3. patra velkoplošnými výstavními panely s profesionálními fotografiemi staveb podle návrhů architekta Josefa Gočára ve východních Čechách. Výstavu podpořil Pardubický kraj, který ji po skončení v Grandu převezme k dalšímu využití.

Číst dále

101025111_3192223894162449_2771789738980409344_n.jpg

V Lanškrouně mají
terasovitou zahradu
s venkovní učebnou

Během několika měsíců se podařilo v místě nevyužitého svahu za Základní školou A. Jiráska vybudovat novou terasovitou zahradu s originální učebnou ve tvaru kostky. Prostor byl slavnostně otevřen na Mezinárodní den dětí, které ho budou využívat při výuce přírodovědných předmětů, pracovních činností, ale i během školní družiny či zájmových kroužků.

Číst dále