Aktuality

PDZ.png

Dárci pokřtili automobil Péče
o duševní zdraví

Organizace Péče o duševní zdraví získala nový automobil. Pořídila ho ze sponzorských darů a dotace Pardubického kraje. Jeho červnovým křtem ho oficiálně spustila do provozu. Automobil pomůže sociálním pracovníkům z organizace Péče o duševní zdraví (PDZ), která poskytuje podporu lidem s vážným duševním onemocněním, dostat se za klienty rychleji. Pracovníci také doufají, že díky automobilu zvládnou obsloužit klientů více než dříve při jízdách hromadnou dopravou.

Číst dále

Kladruby, Magdalena Straková.jpg

Rok od zápisu. Hledače památek UNESCO suplují v Kladrubech domácí turisté

Byla to loni v létě velká sláva. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem se dostala na prestižní seznam UNESCO. Hladové cestovatele ale letos zbrzdila pandemie koronaviru.
„Návštěvnost zatím není taková. Teď už se turisté zase pomalu vracejí. Hřebčín se částečně otevřel v červnu a kompletně o prázdninách. I v Kladrubech čekáme hodně hlavně českých turistů. Vynahradí trochu nižší počet lidí, kteří cíleně vyhledávají památky UNESCO. Cestování zůstává omezené,“ připomíná kladrubská starostka a hipoložka Lenka Gotthardová.

Číst dále

DSC_3444.jpg

500 let od smrti Viléma z Pernštejna iniciovalo kampaň na připomenutí renesančních tradic kraje

8. dubna 2021 uplyne 500 let od úmrtí Viléma z Pernštejna. Zároveň v tomto roce otevře Východočeské muzeum, příspěvková organizace Pardubického kraje, rekonstruovanou část pardubického zámku a v něm novou expozici s názvem Zámek Pardubice – první renesance v Čechách. To všechno stálo u zrodu myšlenky spojit síly s více aktéry v kraji a připomenout nejen půl tisíce let staré osudy Pernštejnů a jejich přínos pro celý region, ale všechny významné stopy renesance, které se otiskly do mnoha míst ve východních Čechách.

Číst dále

Olympiáda mládeže.png

Pardubický kraj usiluje o pořadatelství Letní olympiády mládeže 2023

V roce 2003 se v Litomyšli a Svitavách konala vůbec první olympiáda mládeže a Pardubický kraj tak byl historicky prvním pořadatelem této oblíbené sportovní akce. Jednalo se o velice úspěšný ročník, který pomohl rozjet pravidelné opakování v dalších letech, a to jak v letní, tak zimní variantě. V roce 2018 hostil Pardubický kraj zimní olympiádu, a i přes nedostatek sněhu se mu vše podařilo zvládnout na výbornou. Nyní kraj připravuje žádost o pořadatelství XI. letní olympiády mládeže v roce 2023.

Číst dále

Knihovní centrum 8.jpg

Knihovní centrum U Vokolků oživí historickou část krajského města

Řadu let nevyužívané budovy na kouzelném historickém předpolí Zámku Pardubice, na takzvaném Příhrádku, byly v pátek 26. června 2020 slavnostně předány do užívání Pardubickému kraji a jeho Krajské knihovně. Skončila tak skoro tříletá rekonstrukce, na kterou kraj využil prostředky převážně z evropských fondů. Od pondělí od 10 hodin bude Knihovní centrum U Vokolků již otevřené pro veřejnost.

Číst dále

BF PCE1.jpg

Donátoři přispěli neziskovkám bezmála 450 tisíc korun

Burza filantropie je unikátní projekt z Pardubického kraje, ve kterém se setkávají neziskovky, firmy a veřejný sektor, aby společně pomohly na svět kvalitním veřejně prospěšným projektům. Druhá letošní Burza se uskutečnila v pondělí 22. června ve Skautském centru Vinice v Pardubicích.

Číst dále

Cestovní ruch.png

Jak znovu nastartovat cestovní ruch

Pardubický kraj hostí tento týden důležité zasedání Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch. To se koná v Zámeckém pivovaru v Litomyšli. Předsedou komise je hejtman Královehradeckého kraje Jiří Štěpán, místopředsedou radní Pardubického kraje pro cestovní ruch René Živný. Členem pracovní skupiny komise je pak Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti východní Čechy.

Číst dále

105542404_1585058764986638_5763376624445259247_n.jpg

Východočeské muzeum otevírá expozici skla

Nevšední estetický a emotivní zážitek nabízí od 24. června 2020 Východočeské muzeum v Pardubicích. V zrekonstruovaných komnatách jižního křídla zámeckého paláce otevírá novou stálou expozici, ve které návštěvníky pohltí magická krása skla v záři světel i slunečních paprsků. Instalace S.K.L.E.M. představuje pozoruhodný výběr ze světově uznávané české ateliérové sklářské tvorby a designu.

Číst dále

1.jpg


Vítězky výzvy Do práce na kole jezdily každý den

Celkem 49 účastníků i v letošním rizikovém jaru získali organizátoři výzvy Do práce na kole na Krajském úřadu Pardubického kraje. Soutěž už podruhé podpořili cyklisté mezi radními, 1. náměstek hejtmana Roman Línek a René Živný, kteří se sami také aktivně zúčastnili květnových cyklojízd do práce. Všem účastníkům předali drobné dárky a těm nejlepším věcné ceny. S překvapením přišel na vyhodnocení výzvy i ředitel úřadu Jaroslav Folprecht.

Číst dále

Gotthardová.png

Kladruby chtějí být krásné pro všechny – pro turisty i pro obyvatele

Nenápadná malá obec západně od Pardubic se 640 obyvateli a celosvětovým věhlasem, tak to jsou Kladruby nad Labem. Tamní krajina, jejíž součástí je i samotný hřebčín pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní, je od loňského roku zapsána na seznam UNESCO. Vše se může zdát být v pořádku, ale nezastiňuje právě sláva a celosvětový věhlas místního hřebčína samotnou obec? Jak se zde žije obyčejným lidem?

Číst dále

Čermná.jpg

Dětský domov se loučí s obcí
Horní Čermná

Pardubický kraj mění péči o ohrožené děti. Změny čekají i děti Dětského domova v Dolní Čermné, které žijí v objektu v Horní Čermné. Během prázdninových měsíců se budou stěhovat do bytů v Letohradě, Lanškrouně a do rodinného domku v Žichlínku. V minulých dnech se za účasti krajského radního Pavla Šotoly a zastupitele Petra Šilara loučily s obcí Horní Čermná na slavnosti v evangelickém kostele v Horní Čermné.

Číst dále

PK ceny.png

Turistické noviny a Cyklopecky mají zlatou medaili

Velkým úspěchem Pardubického kraje skončil ve čtvrtek 19. 6. v Lysé nad Labem 5. ročník národní soutěžní přehlídky propagačních materiálů Turistpropag 2020. V konkurenci 90 přihlášených subjektů a 189 tištěných materiálů si Destinační společnost Východní Čechy přivezla hned dvě první místa.

 

Číst dále

BF1.jpg

Hlinsko bylo dějištěm letos první burzy filantropie

Dějištěm 41. dobročinné Burzy filantropie se stalo 17. června již po čtvrté Multifunkční centrum Hlinsko. Zástupci 6 neziskových organizací prezentovali před 10 donátory z řad podnikatelů a veřejné správy své prospěšné projektové záměry. Pět projektů si vybrali sami donátoři, šestý vzešel z internetového hlasování veřejnosti. Sedmý projekt byl podpořen i bez prezentace.

Číst dále

Grand1.jpg

Na Gočára do Gočárova Grandu

Obchodní centrum Grand oživilo své prostory 3. patra velkoplošnými výstavními panely s profesionálními fotografiemi staveb podle návrhů architekta Josefa Gočára ve východních Čechách. Výstavu podpořil Pardubický kraj, který ji po skončení v Grandu převezme k dalšímu využití.

Číst dále

101025111_3192223894162449_2771789738980409344_n.jpg

V Lanškrouně mají
terasovitou zahradu
s venkovní učebnou

Během několika měsíců se podařilo v místě nevyužitého svahu za Základní školou A. Jiráska vybudovat novou terasovitou zahradu s originální učebnou ve tvaru kostky. Prostor byl slavnostně otevřen na Mezinárodní den dětí, které ho budou využívat při výuce přírodovědných předmětů, pracovních činností, ale i během školní družiny či zájmových kroužků.

Číst dále