Aktuality

Nemocnice Litomyšl.jpg

Novou střechu opraví v litomyšlské nemocnici na jaře

Rada Pardubického kraje schválila na svém pondělním jednání dodavatele opravy havarijního stavu střešní krytiny monobloku Litomyšlské nemocnice. Samotná výměna střešní krytiny spojená s dalšími úpravami střechy bude realizována na jaře příštího roku s ohledem na klimatické podmínky.

Číst dále

SY azén 1.jpg

Ve Svitavách plánují výstvbu nového krytého plaveckého bazénu 

Rada města Svitavy na svém dnešním jednání vyhlásila výběrové řízení na stavbu krytého plaveckého bazénu. Starosta David Šimek by byl rád, kdyby se projekt zrealizoval. Svitavy mají kvalitní infrastrukturu sportovišť a bazén je posledním kamenem do mozaiky. Očekávám, že bude nyní vedena na sociálních sítích rozsáhlá diskuse. Neumím předem na všechny dotazy odpovědět, ale aspoň na ty základní.

Číst dále

Koaliční smlouva.jpg

Koaliční smlouva je v Pardubickém kraji podepsána

Zástupci 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, ODS a TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a hnutí STAN v pátek podepsali Dohodu o politickém uspořádání Pardubického kraje ve volebním období 2020 – 2024. V této dohodě je zahrnuto obsazení pozic v Radě Pardubického kraje, ale také rozdělení výborů krajského zastupitelstva. Hejtmanem Pardubického kraje bude Martin Netolický za 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj.

Číst dále

Zámecká zeď.png

Oprava hradební zdi Zámku Pardubice pokračuje i letos

Pátým úsekem pokračuje letos obnova hradební zdi Zámku Pardubice. Východočeské muzeum, které zámek v majetku Pardubického kraje spravuje, navazuje na opravy v minulých letech. Obnova je možná díky spolupráci města Pardubice a Pardubického kraje.

Číst dále

PŠ DK 2.jpg

Laureáti letošního Duhového křídla byli letos oceněni na komorním ceremoniálu

Ocenění Duhové křídlo pro jednotlivce a organizace pracující v sociálních službách a ve prospěch osob se zdravotním postižením se letos na rozdíl od minulých sedmi ročníků uskutečnilo v komorním aranžmá. Přesto vítězové nepřišli o slavnostní atmosféru. Ceny letos převzali Pavel Zbroj z Oblastní charity Pardubice, Miloslav Koutský z Přepravy pro hendikepované a za organizace Centrum sociální péče města Žamberk. Cenu Michala Hašta získala Jaroslava Koukalová, předsedkyně Svazu tělesně postižených ČR v Heřmanově Městci a Cenu Pavla Šotoly Jaromír Krpálek z České abilympijské asociace.

Číst dále

PZ RL

Kraj připravuje projekty pro dokončení obnovy pardubického zámku

Pardubický kraj chce být připravený na čerpání evropských financí po roce 2021. Radní proto schválili také dvě zadání projektů v oblasti kultury, které se zaměřují na dokončení obnovy Zámku Pardubice. Jeden se týká vybudování reprezentativního sálu a foyer se zázemím pro společenský trakt zámeckého paláce a druhý se věnuje budoucímu návštěvnickému centru a prostorám pro stálé expozice.

Číst dále

Chlumek2.png

Tři charitní sestry
na společné pouti

V sobotu 26. září u příležitosti celorepublikového Dne Charity poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži přivítal poutníky, kteří přišli prosit nejen za své blízké ale též podpořit práci Charit Pardubice, Chrudim a Nové Hrady, které Pouť lidí dobré vůle za nemocné, trpící, umírající a drahé zesnulé pořádaly.

Číst dále

Konep 2.jpg

Neziskovky mají v Pardubickém kraji dobré jméno i podporu

Krajská konference neziskových organizací Pardubického kraje se konala ve středu 23. září už po jednadvacáté. Dopolední prezentační část se věnovala tématům dotací, fundraisingu a PR, odpoledne pak probíhaly vzdělávací workshopy. Konferenci pořádá jednou za dva roky Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s Pardubickým krajem. Záštitu nad ní opět převzali opět místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská a radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Číst dále

Nemocnice MT3.jpg

Stavba nemocnice v Moravské Třebové byla zahájena

Historicky největší investice Pardubického kraje v Moravské Třebová, kterou je stavba moderní nemocníce následné péče včetně výjezdové základny krajských záchranářů, byla zahájena předáním staveniště stavební firmě. Stavba by měla být podle stávajících předpokladů dokončena s koncem roku 2021. Celý pozemek je nyní oplocen a staveniště je postupně zaváženo stavebními buňkami a materiálem.

Číst dále

RL muzeum 5.jpg

Východočeské muzeum slaví 140 let – výstavou v nových moderních sálech

Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea. To je název výstavy, která 25. září 2020 otevře nové moderní výstavní prostory v hospodářských budovách Zámku Pardubice. Návštěvníky provede jak historií Východočeského muzea a s ním už 100 let neodmyslitelně spojeného pardubického zámku, tak i příběhy 140 sbírkových předmětů, které muzeum postupně získávalo a které ho dovedly od spolku několika zapálených nadšenců až po zformování moderní paměťové instituce nadregionálního významu.

Číst dále

Obchvat.png

Obchvat Kojic má zelenou, kraj vybírá dodavatele stavby

Několikaleté úsilí a snaha vybudovat obchvat obce na Přeloučsku se vyplatila. Rada Pardubického kraje schválila záměr na výběr dodavatele „Modernizace silnice II/322 Chvaletice – Kojice“. Stavba za více než 300 milionů korun bude z větší části financovánu z programu IROP.

Číst dále

Burza filantropie

Burza filantropie v Litomyšli vynesla téměř 250 tisíc korun

Devátý ročník dobročinného projektu Burzy filantropie zakončil své putování po Pardubickém kraji v úterý 15. září v Litomyšli. Osm donátorů z řad veřejné správy a firem podpořilo prospěšné projekty sedmi neziskových organizací. Vybraná částka se vyšplhala bezmála na 250 tisíc korun.

Číst dále

Jeden svět

V Ústí nad Orlicí začal festival Jeden svět 2020

Třetí zářijovou sobotu byl v Malé scéně v Ústí nad Orlicí zahájen další ročník Festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2020. V Ústí nad Orlicí se tento festival koná již podvanácté a organizuje ho zde občanské družení SPOUSTI – Spolek pro organické Ústí společně se společností Člověk v tísni a Malou scénou. Až do soboty 26. září, do kdy se festival zde koná, proběhnou projekce s besedou pro školy a veřejnost.

Číst dále

Galerie 1.png

Příspěvek kraje na nákup děl zhodnotila galerie třikrát

Díky spolufinancování Pardubického kraje může už čtvrtý rok Východočeská galerie žádat o příspěvky z Akvizičního fondu Ministerstva kultury na nákup uměleckých děl. Také z posledního jednání odborné komise neodešla galerie s prázdnou, získala 1,1milionovou dotaci.

Číst dále

RŽ TIC.jpg

Informační centra hodnotila nejistou sezónu

Setkání turistických informačních center (TIC) z Pardubického a Královéhradeckého kraje hostil letos Pardubický kraj v areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Pracovníci východočeských „íček“ se sešli, aby zhodnotili letošní náročnou sezónu a zároveň si sladili plány do budoucna.

Číst dále

Žena regionu

Žena regionu za Pardubický kraj zná své vítěze

Vítězkou letošního jedenáctého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Pardubický kraj stala Michaela Sodomková, uznávaná dětská zdravotní sestra pracující na dětské chirurgii Pardubické nemocnice. V hlasování veřejnosti obdržela v konkurenci dalších devíti finalistek ze Pardubického kraje nejvíce hlasů.

Číst dále

Jevíčko památník 1.png

Jevíčko odhalilo pomník obětem holocaustu

Zajímavou dramaturgii připravil Rudolf Beran letošnímu festivalu Jevíčkovění s podtextem židovské paměti královského města. Hostem byl Arnošt Goldflam. Herec, dramatik a literát přečetl v synagoze v Jevíčku několik povídek z připravované knihy vzpomínek na svoji maminku.

Číst dále

Nadání1.png

V Rybitví začal NADÁNÍfest

Desetitýdenní akce NADÁNÍfest byla slavnostně zahájena v úterý na ZŠ a MŠ v Rybitví. Akce se zúčastnil radní za sociální oblast Pavel Šotola a starostka obce Rybitví Eva Šmeralová. Festival má za cíl podpořit novou koncepci školy, která je zaměřena na rozvoj individuálního nadání žáků.

Číst dále

DSC_0006.jpg

V Pardubickém kraji začal týden plný pěstounství

V neděli 13. září hostil zámek v Moravské Třebové již čtvrtý ročník Dne (pro) pěstounství konaný pod záštitou radního Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavla Šotoly. Po celý tento týden budou následovat ve městech Pardubického kraje další akce s tématikou pěstounství. Akce probíhají ve spolupráci Pardubického kraje s neziskovými organizacemi a městskými úřady.

Číst dále

DSC_0006.jpg

Máme reálný program,
ne vzdušné zámky

Ucelený podrobný program do krajských voleb i svou předvolební kampaň představila na tiskové konferenci Koalice pro Pardubický kraj složená z KDU-ČSL, Nestraníků a SNK Evropských demokratů. Program jde v jednotlivých oblastech do detailů, které vycházejí z dosavadní práce a odborného zaměření kandidátů. Celkově ho spojuje snaha o rozvoj kraje s respektem k lidem, přírodě, tradicím, památkám a hodnotám obecně.

Číst dále

_G019470 - kopie.jpg

Musíme udržet chod kraje, na rozdávání není

MF DNES pokračuje v seriálu rozhovorů s lídry stran před krajskými volbami. Koalici pro Pardubický kraj vede opět náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL), její kandidátka je skoro stejná jako před čtyřmi roky, kdy byla s 15,69% hlasů třetí za ANO a ČSSD.

Číst dále

Ambulance.png

Historicky největší krajská investice hledá dodavatele

Cesta k historické přeměně areálu Pardubické nemocnice je otevřena. Radní Pardubického kraje tento týden schválili zahájení výběrového řízení na dodavatele výstavby centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici. Celkové předpokládané náklady stavby činí 1,8 miliardy korun včetně daně, avšak bez technologií a vybavení. Jedná se o prioritní stavbu, která bude uplatněna v rámci evropského programu REACT EU.

Číst dále

Žamberk

Žamberk má vlastní seniordopravu. Zajišťuje ji Český červený kříž

Služby seniordopravy se dnes rozšířily také do Žamberku. Stejně jako například v Ústí nad Orlicí, České Třebové, Vysokém Mýtě či Lanškrouně ji zajišťuje oblastní spolek Českého červeného kříže z Ústí nad Orlicí. Zahájení fungování služby, kterou Pardubický kraj dlouhodobě podporuje, se zúčastnil také radní pro oblast sociálních služeb Pavel Šotola.

Číst dále

Sklo v muzeu

Kraj zve mládež do svých muzeí a galerie každý čtvrtek zdarma

Počínaje 3. zářím začne platit ve čtyřech krajských muzeích a v krajské galerii čtvrteční volný vstup pro mládež. Bude se týkat žáků, studentů a držitelů ISIC karty, nebo jiného dokladu, který prokazuje studium.

Číst dále

PK pro rodinu.png

Pardubický kraj má vlastní Koncepci rodinné politiky

Pardubický kraj již od svého vzniku podporuje rodinnou politiku, a to jak finančně, tak i morálně. Tento týden byla na Zastupitelstvu schválena koncepce, která uceleně a v souvislostech cílí řadou opatření na podporu rodinného života v kraji.

Číst dále

Foto.png

Pardubický kraj rozdělil rezervu na sociální služby

Zastupitelé Pardubického kraje schválili rozdělení více než 12 milionů korun pro 30 sociálních služeb v rámci 2. kola dotačního řízení. Dotace jsou určeny především pro pečovatelské služby a osobní asistence, které poskytují péči seniorům a zdravotně postiženým osobám.

Číst dále

Dolní Morava.png

Jsme malý kraj s velkým potenciálem rozvoje

Jak si stojí Pardubický kraj v cestovním ruchu, představil radní René Živný krajským zastupitelům v podrobných statistikách Českého statistického úřadu i v širších souvislostech tohoto odvětví. Přestože samotná čísla nic nevypovídají o spokojenosti a pocitech návštěvníků, ani hlubší pohled do statistik není tak špatný, jak se často předkládá při sledování pouze celkového počtu přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních.

Číst dále

Záchranka.jpg

Kraj vybral dodavatele pro stavbu záchranky na Seči

Výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje na Seči je opět o krok blíže zahájení stavby. Radní tento měsíc schválili výběr dodavatele, který novou stanici v blízkosti základny profesionálních hasičů postaví. Výsledná částka po ukončení výběrového řízení činí 17,9 milionu korun včetně daně, což je o dva miliony méně, než byla předpokládaná hodnota.

Číst dále

PK sociální

Od klecových lůžek do běžných domácností

U příležitosti 20 let od vzniku Pardubického kraje se radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola ohlédl za změnami v pobytových službách pro osoby s hendikepem. Pardubický kraj je v této oblasti jedním z průkopníků takzvané transformace v České republice.

Číst dále

Dům hudby 2.png

Pardubický Dům hudby je připravený na diváky i studenty

V loňském roce začala rekonstrukce společenské části Domu hudby v Pardubicích a shodou okolností téměř ve stejném termínu i projekt na vylepšení energetických parametrů budovy. Na konci letošních prázdnin oba projekty za téměř 100 milionů korun končí. V příštích letech na ně naváže ještě rekonstrukce vnitřních prostor školní a kancelářské části budovy, kde sídlí Konzervatoř, Komorní filharmonie, Základní umělecká škola Havlíčkova a další hudební instituce.

Číst dále

Novináři v PK.png

Kampaň na podporu turismu v Pardubickém kraji míří i na Slovensko

Hlavní marketingová kampaň letošního léta je zacílena na domácího turistu. Nezapomněli jsme však při propagaci ani na Slovensko, neboť už mnoho let jsou naši sousedé nejpočetnější skupinou zahraničních návštěvníků  Pardubického kraje.

Číst dále

Rosice

Stará cihelna skrývá historii života na venkově

V našem kraji jsou čtyři krajská muzea, několik desítek městských, obecních nebo soukromých muzeí a občas vznikají i další. Na jednu takovou expozici ve staré cihelně obce Rosice na Chrudimsku se zajel podívat i 1. náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek. Jmenuje se Vesnice žije a vidět ji můžete třeba při místních vyhlášených trzích, které tu jsou až do zimy každou sobotu hned vedle cihelny a vstup je zdarma.

Číst dále

Odměny COVID

Kraj rozdělí odměny pro zaměstnance sociálních služeb a záchranáře, kteří pomáhali v nouzovém stavu

Pardubický kraj okamžitě začíná tyto prostředky rozesílat všem poskytovatelům služeb v kraji, kteří se žádostmi uspěli. Prostředky půjdou na odměny jak do pobytových, tak terénních a ambulantních služeb, tedy do organizací, které se starají o seniory, rodiny s dětmi, či o hendikepované občany. Mnoho z jejich klientů patří do rizikových skupin, což si žádá další bezpečnostní a hygienická opatření spojená s vyššími nároky na čas i personál,“ sdělil radní pro sociální péči Pavel Šotola.

Číst dále

NPK.png

Nemocnice Pardubického kraje spouští on-line rezervační systém pro odběrová místa na koronavirus

Snížení administrativy a zrychlení procesu odběru. To jsou hlavní důvody, proč Nemocnice Pardubického kraje (NPK) spouští nový registrační a rezervační systém pro svá odběrová místa v Pardubické a Litomyšlské nemocnici. Systém spustila NPK 10. srpna v 16.00 hodin, první pacienti se mohli registrovat nejdříve ke středečnímu odběru.

Číst dále

Podpora TIC.png

Dirigent Tomáš Žídek o slavnostním zahájení festivalu

Tomáš Židek, dirigent, hudební pedagog a sbormistr v jedné osobě o letošním slavnostním zahájení Hudebního festivalu Zlatá Pecka: “Zahajovací akce festivalu nabízí zcela jedinečný projekt - řeckokatolický bohoslužebný obřad - tzv. Liturgii sv. Jana Zlatoústého. Bohoslužebným jazykem řeckokatolíků je staroslověnština, tedy jazyk, který k nám přinesli sv. Cyril a Metoděj. Protože tento ritus užívá i pravoslavná církev, je možné liturgii provázet skvostnými zpěvy právě pravoslavného okruhu, v našem případě zazní tvorba P. I. Čajkovského a S. Rachmaninova".

Číst dále

Podpora TIC.png

Turistická informační centra o podporu ani letos nepřijdou

Rada Pardubického kraje dnes schválila návrh poskytnutí dotací pro turistická informační centra na rok 2020. „Podporovat činnost a provoz turistických informačních center je v současné době velmi důležité nejen pro rozvoj kvality jimi poskytovaných služeb, ale i pro podporu cestovního ruchu v regionu obecně,“ řekl René Živný, radní Pardubického kraje zodpovědný za oblast cestovního ruchu, sportu, volnočasových aktivit a informatiky. 

Číst dále

2.png

Historické střílení z valů zámku je stále populárnější

Už počtvrté se uskutečnilo na valech Zámku Pardubice střílení u pernštejnských kanonů. Rok od roku je zájem veřejnosti o celou událost větší. Lákají nejen kopie historických zbraní, které jsou viditelně i slyšitelně funkční, ale také vystoupení skupiny historického šermu, ukázky historických zbraní a další program. Slavnostní salvou letos účastníci vzpomenuli 530 let od narození Vojtěcha z Pernštejna.

Číst dále

5_Stoleti_obalka_CMYK - kopie.jpg

Pět století na zubra neplatí

S tužkou a papírem si Pernštejny užijem. S tímto motem vydala nyní Východočeská galerie v Pardubicích sešit, který hravou formou přibližuje dětem život pánů z Pernštejna na pardubickém panství. Po putovní výstavě Východočeského muzea a Univerzity Pardubice Pernštejnské ženy a Evropa je to už druhý počin v rámci programu 500 let renesance ve východních Čechách.  Ten vyvrcholí příští rok, kdy si připomeneme 500 let od úmrtí nejvýznamnějšího vizionáře tohoto rodu – Viléma z Pernštejna.

Číst dále

cyklopecky.jpg

Cyklopecky Východní Čechy
- to je jízda

Cestovatelská soutěž po východě Čech pro cyklonadšence je v plném proudu. Cykloturisté si mohou projet 15 tras  různé náročnosti i délky, od nejkratšího Malého rodinného okruhu Chrudimskem (21 km), po náročnější Drsnej orlickej okruh (61 km) nebo ještě delší, ale rovinatý okruh Polabskou nížinou (72 km). Na každé trase jsou vytipovány turistické zajímavosti, které lákají k zastávce, oddychu i poznání. Všechny trasy i hrací karta na: www.cyklopecky.info .

Číst dále

LabeNET.png

Datová síť LabeNET hledá logo, kraj oslovil studenty

Pardubický kraj vyhlásil pod patronací radního pro IT René Živného studentskou soutěž o ceny na logo a barvy regionální datové optické sítě LabeNET. Soutěž je určena žákům středních škol v Pardubickém kraji.

Číst dále

RL Polička.png

Kraj pomáhá městu Polička s obnovou památek

Příspěvek v hodnotě 100 tisíc korun od Pardubického kraje pomohl letos městu Polička při rozpracované renovaci barokních kašen na Palackého náměstí. Díky tomu mohlo město na místo rozpadlého podstavce pod sochu svatého Jiří od J. F. Pacáka pořídit nový kamenný podstavec s delfínovými chrliči.

Číst dále

Betlém Sy.png

Svitavský pohyblivý betlém bude v kraji novou turistickou atrakcí

Mechanický betlém, to je fenomén, který oslnil návštěvníky světové výstavy EXPO v Montrealu v roce 1967. Tenkrát to byl slavný Třebechovický betlém. Zřejmě už za pár let bude ovšem v našem kraji mechanický betlém ještě větší, než je ten v nedalekých Třebechovicích. Do finiše se totiž blíží rekonstrukce Svitavského betlému. Město Svitavy už má projekt na budovu muzea mechanických betlémů. Záměr konzultuje i s Pardubickým krajem, který byl u záchrany této památky a pomáhá s její renovací.

Číst dále

Litomyšl opravy 6.jpg

Děti užívají prázdniny,
vystřídali je řemeslníci

Děti už jsou po krátkém návratu do tříd opět doma a přes letní prázdniny si s nimi vymění místo řemeslníci. I na toto léto jsou naplánované opravy a rekonstrukce litomyšlských škol a školek v částce téměř sedm milionů korun.

 

Číst dále

Nové hrady.png

Soutěžte o pobyty na hradech
a zámcích!

Rádi jezdíte na výlety v tuzemsku i blízkém příhraničí?  Máte rádi středověké hrady nebo se raději projdete princeznovským zámkem? Máme pro vás tip, jak si zároveň udělat památku na hrad či zámek a ještě si u toho zasoutěžit!

 

Číst dále

IMG_0145.jpg

Nejen za krásnými karoseriemi do Vysokého Mýta

O nových plánech kraje a krajského muzea v areálu bývalé zemědělské školy v Poplerově ulici, opravených památkách a majetkových záležitostech jednal se se starostou Františkem Jiraským 1. náměstek hejtmana kraje Roman Línek ve Vysokém Mýtě.

 

Číst dále

Roman Linek s Evou Jiricnou.jpg

Kultura se v kraji znovu dostala do popředí zájmu

Po krajských volbách v roce 2016 byl na návrh 1. náměstka hejtmana Romana Línka na Krajském úřadu Pardubického kraje po osmi letech obnoven samostatný odbor kultury, sportu a cestovního ruchu. Kultura, která byla do té doby připojena k odboru školství, tak dostala nový impulz a spolu s možnostmi čerpání evropských dotací to přineslo do kraje do té doby nevídaný rozvoj aktivit a investiční činnosti v oblasti kultury a památek.

 

Číst dále

Sal kulturniho domu.jpg

Ve Verměřovicích si vylepšují kulturní dům

Obec postupně opravuje a rekonstruuje svůj kulturní dům s obecním úřadem.  Je to prostor, kde se konají veškeré společenské události v obci a dá se pronajmout i na svatby nebo další soukromé oslavy. Upravený je hlavní sál a zázemí. „Nyní se chystáme na opravu střechy, do které se chceme pustit nejdéle v příštím roce. Máme také připravený projekt úpravy foyeru, kde se konají různé komorní kulturní a společenské akce, aby byl tento prostor přívětivější,“ uvedl starosta Václav Syka. Právě na havarijní stav střechy by obec mohla čerpat také dotaci kraje.

Číst dále

Nemocnice MT.jpg

Stavba nemocnice v Moravské Třebové by měla být hotová do konce roku 2021

Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání rozhodla o výběru nejvýhodnější nabídky na stavbu nového objektu Nemocnice následné péče v Moravské Třebové včetně výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Oproti předpokládané hodnotě 283 milionů korun včetně daně, je vítězná nabídka o 43 milionů korun nižší. Stavba by měla být dokončena do 395 dní od předání staveniště. Výběrového řízení se zúčastnilo 11 dodavatelů.

Číst dále

chlumek.jpg

Poutím se více dostává duchovního rozměru

Do Luže se každoročně vydávají davy poutníků. Vítá je nejen stavba rekonstruovaná díky dotacím, například z Norských fondů, ale i hluk z tlampačů pouťových atrakcí. Ty byly v minulosti umístěny u řeky, stály i na náměstí a nyní je provozovatelé stavějí právě v sousedství krásného kostela. To by se mělo v budoucnu změnit.

Číst dále

1.png

Léto v Jamném patří rekonstrukci místní školy

Obec v kopcích nedaleko Jablonného nad Orlicí má ve znaku koně, oproti Pardubicím ovšem celého. Možná, že s jeho pomocí se na jejím katastru s rozpětím více než 200 výškových metrů lépe dopravoval materiál či zboží. Dnes má obec skoro sedm stovek obyvatel a jejími přirozenými centry jsou škola, kostel, kulturní dům s hospodou a obecní úřad. S řadou záležitostí pomáhá Jamnému i Pardubický kraj.

Číst dále

200707_urgent_prijem_1_těsnící-stěna.jpg

Stavbaři si uvolňují cestu pro napojení urgentního příjmu na budovu chirurgie

 Z výsledků dalšího kontrolního dne na stavbě Centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici je patrné, že stavbaři se už posouvají od řešení problémů s podzemní a dešťovou vodou k dalším úkolům, zejména k napojení budoucí stavby na současné oddělení chirurgie. Jednání se za investora stavby tentokrát zúčastnil i 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro majetek a investice Roman Línek.

Číst dále

PDZ.png

Dárci pokřtili automobil Péče
o duševní zdraví

Organizace Péče o duševní zdraví získala nový automobil. Pořídila ho ze sponzorských darů a dotace Pardubického kraje. Jeho červnovým křtem ho oficiálně spustila do provozu. Automobil pomůže sociálním pracovníkům z organizace Péče o duševní zdraví (PDZ), která poskytuje podporu lidem s vážným duševním onemocněním, dostat se za klienty rychleji. Pracovníci také doufají, že díky automobilu zvládnou obsloužit klientů více než dříve při jízdách hromadnou dopravou.

Číst dále

Kladruby, Magdalena Straková.jpg

Rok od zápisu. Hledače památek UNESCO suplují v Kladrubech domácí turisté

Byla to loni v létě velká sláva. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem se dostala na prestižní seznam UNESCO. Hladové cestovatele ale letos zbrzdila pandemie koronaviru.
„Návštěvnost zatím není taková. Teď už se turisté zase pomalu vracejí. Hřebčín se částečně otevřel v červnu a kompletně o prázdninách. I v Kladrubech čekáme hodně hlavně českých turistů. Vynahradí trochu nižší počet lidí, kteří cíleně vyhledávají památky UNESCO. Cestování zůstává omezené,“ připomíná kladrubská starostka a hipoložka Lenka Gotthardová.

Číst dále

DSC_3444.jpg

500 let od smrti Viléma z Pernštejna iniciovalo kampaň na připomenutí renesančních tradic kraje

8. dubna 2021 uplyne 500 let od úmrtí Viléma z Pernštejna. Zároveň v tomto roce otevře Východočeské muzeum, příspěvková organizace Pardubického kraje, rekonstruovanou část pardubického zámku a v něm novou expozici s názvem Zámek Pardubice – první renesance v Čechách. To všechno stálo u zrodu myšlenky spojit síly s více aktéry v kraji a připomenout nejen půl tisíce let staré osudy Pernštejnů a jejich přínos pro celý region, ale všechny významné stopy renesance, které se otiskly do mnoha míst ve východních Čechách.

Číst dále

Olympiáda mládeže.png

Pardubický kraj usiluje o pořadatelství Letní olympiády mládeže 2023

V roce 2003 se v Litomyšli a Svitavách konala vůbec první olympiáda mládeže a Pardubický kraj tak byl historicky prvním pořadatelem této oblíbené sportovní akce. Jednalo se o velice úspěšný ročník, který pomohl rozjet pravidelné opakování v dalších letech, a to jak v letní, tak zimní variantě. V roce 2018 hostil Pardubický kraj zimní olympiádu, a i přes nedostatek sněhu se mu vše podařilo zvládnout na výbornou. Nyní kraj připravuje žádost o pořadatelství XI. letní olympiády mládeže v roce 2023.

Číst dále

Knihovní centrum 8.jpg

Knihovní centrum U Vokolků oživí historickou část krajského města

Řadu let nevyužívané budovy na kouzelném historickém předpolí Zámku Pardubice, na takzvaném Příhrádku, byly v pátek 26. června 2020 slavnostně předány do užívání Pardubickému kraji a jeho Krajské knihovně. Skončila tak skoro tříletá rekonstrukce, na kterou kraj využil prostředky převážně z evropských fondů. Od pondělí od 10 hodin bude Knihovní centrum U Vokolků již otevřené pro veřejnost.

Číst dále

BF PCE1.jpg

Donátoři přispěli neziskovkám bezmála 450 tisíc korun

Burza filantropie je unikátní projekt z Pardubického kraje, ve kterém se setkávají neziskovky, firmy a veřejný sektor, aby společně pomohly na svět kvalitním veřejně prospěšným projektům. Druhá letošní Burza se uskutečnila v pondělí 22. června ve Skautském centru Vinice v Pardubicích.

Číst dále

Cestovní ruch.png

Jak znovu nastartovat cestovní ruch

Pardubický kraj hostí tento týden důležité zasedání Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch. To se koná v Zámeckém pivovaru v Litomyšli. Předsedou komise je hejtman Královehradeckého kraje Jiří Štěpán, místopředsedou radní Pardubického kraje pro cestovní ruch René Živný. Členem pracovní skupiny komise je pak Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti východní Čechy.

Číst dále

105542404_1585058764986638_5763376624445259247_n.jpg

Východočeské muzeum otevírá expozici skla

Nevšední estetický a emotivní zážitek nabízí od 24. června 2020 Východočeské muzeum v Pardubicích. V zrekonstruovaných komnatách jižního křídla zámeckého paláce otevírá novou stálou expozici, ve které návštěvníky pohltí magická krása skla v záři světel i slunečních paprsků. Instalace S.K.L.E.M. představuje pozoruhodný výběr ze světově uznávané české ateliérové sklářské tvorby a designu.

Číst dále

1.jpg


Vítězky výzvy Do práce na kole jezdily každý den

Celkem 49 účastníků i v letošním rizikovém jaru získali organizátoři výzvy Do práce na kole na Krajském úřadu Pardubického kraje. Soutěž už podruhé podpořili cyklisté mezi radními, 1. náměstek hejtmana Roman Línek a René Živný, kteří se sami také aktivně zúčastnili květnových cyklojízd do práce. Všem účastníkům předali drobné dárky a těm nejlepším věcné ceny. S překvapením přišel na vyhodnocení výzvy i ředitel úřadu Jaroslav Folprecht.

Číst dále

Gotthardová.png

Kladruby chtějí být krásné pro všechny – pro turisty i pro obyvatele

Nenápadná malá obec západně od Pardubic se 640 obyvateli a celosvětovým věhlasem, tak to jsou Kladruby nad Labem. Tamní krajina, jejíž součástí je i samotný hřebčín pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní, je od loňského roku zapsána na seznam UNESCO. Vše se může zdát být v pořádku, ale nezastiňuje právě sláva a celosvětový věhlas místního hřebčína samotnou obec? Jak se zde žije obyčejným lidem?

Číst dále

Čermná.jpg

Dětský domov se loučí s obcí
Horní Čermná

Pardubický kraj mění péči o ohrožené děti. Změny čekají i děti Dětského domova v Dolní Čermné, které žijí v objektu v Horní Čermné. Během prázdninových měsíců se budou stěhovat do bytů v Letohradě, Lanškrouně a do rodinného domku v Žichlínku. V minulých dnech se za účasti krajského radního Pavla Šotoly a zastupitele Petra Šilara loučily s obcí Horní Čermná na slavnosti v evangelickém kostele v Horní Čermné.

Číst dále

PK ceny.png

Turistické noviny a Cyklopecky mají zlatou medaili

Velkým úspěchem Pardubického kraje skončil ve čtvrtek 19. 6. v Lysé nad Labem 5. ročník národní soutěžní přehlídky propagačních materiálů Turistpropag 2020. V konkurenci 90 přihlášených subjektů a 189 tištěných materiálů si Destinační společnost Východní Čechy přivezla hned dvě první místa.

 

Číst dále

BF1.jpg

Hlinsko bylo dějištěm letos první burzy filantropie

Dějištěm 41. dobročinné Burzy filantropie se stalo 17. června již po čtvrté Multifunkční centrum Hlinsko. Zástupci 6 neziskových organizací prezentovali před 10 donátory z řad podnikatelů a veřejné správy své prospěšné projektové záměry. Pět projektů si vybrali sami donátoři, šestý vzešel z internetového hlasování veřejnosti. Sedmý projekt byl podpořen i bez prezentace.

Číst dále

Grand1.jpg

Na Gočára do Gočárova Grandu

Obchodní centrum Grand oživilo své prostory 3. patra velkoplošnými výstavními panely s profesionálními fotografiemi staveb podle návrhů architekta Josefa Gočára ve východních Čechách. Výstavu podpořil Pardubický kraj, který ji po skončení v Grandu převezme k dalšímu využití.

Číst dále

101025111_3192223894162449_2771789738980409344_n.jpg

V Lanškrouně mají
terasovitou zahradu
s venkovní učebnou

Během několika měsíců se podařilo v místě nevyužitého svahu za Základní školou A. Jiráska vybudovat novou terasovitou zahradu s originální učebnou ve tvaru kostky. Prostor byl slavnostně otevřen na Mezinárodní den dětí, které ho budou využívat při výuce přírodovědných předmětů, pracovních činností, ale i během školní družiny či zájmových kroužků.

Číst dále