Aktuality

Známé i netradiční památky jsou tipem na výlet

Známé i netradiční památky jsou tipem na výlet

Panely s fotografiemi památek, které si 13 českých a moravských krajů vytipovalo na výstavu Památky mého kraje v loňském roce v Jiřském klášteře, putují republikou a tento týden zakotvily v Pardubicích. K vidění jsou v budově Krajského úřadu Pardubického kraje v takzvané reálce, a to až do pátku každý den od 8 do 17 hodin.


„Již na zahájení loňské výstavy v Jiřském klášteře v rámci festivalu Architecture Week jsme se prostřednictvím Asociace krajů domlouvali o možném pokračování výstavy v regionech. Ne každý měl možnost ten široký záběr památek v Praze vidět a je dobré, že se takto dostane prakticky do všech regionů. Říká se, v že v České republice máme snad nejvíce památek v přepočtu na jednoho člověka. Proto zvu všechny, kteří si chtějí udělat svůj seznam, co by rádi viděli a navštívili zajímavého nejen u nás, ale i v dalších krajích, aby přišli do reálky a nechali se inspirovat,“ řekl na zahájení 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Hlavním kurátorem výstav v Jiřském klášteře je už několik let pardubický rodák architekt Miroslav Řepa, který se dnešní vernisáže v domovském prostředí také zúčastnil. „Každý člověk má většinou pár oblíbených destinací, kam často jezdí, a neuvědomí si, jaké krásy se v našich krajích ještě skrývají. A pokud se ještě podíváte na ten kontrast starších černobílých fotografií z let minulých a současných barevných fotek, zjistíte, jak se mnoho objektů v poslední době opravilo, rekonstruovalo a někde i nově postavilo. Doporučuji všem si udělat chvíli času a pozorně si výstavu projít.“

V letošním roce bude festival Architecture Week v Jiřském klášteře pokračovat výstavou o Karlu IV., věnované především dětem. Tu bude jako v minulých letech opět doprovázet akce Hravý architekt určená pro školní kolektivy z celé republiky.

Památky mé země se pak na podzim představí v sídle UNESCO v Paříži. Pardubický kraj tam bude propagovat své želízko v ohni na zápis na seznam světového kulturního dědictví – Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a jeho kulturně-historickou krajinu.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.