Aktuality

Změna péče o ohrožené děti je příležitost

2015 09 10 veska 2Pardubický kraj a Dětské centrum Veská uspořádaly ve středu 9. září dopoledne jednání u kulatého stolu na téma transformace péče o ohrožené děti a mládež. Spolu se zástupci Sezemic i blízkých Pardubic, partnerských organizací a institucí především z oblasti školství, zdravotnictví a sociálních věcí diskutovali jak o současné podobě služeb dětského centra, tak zejména o možných změnách, které nyní zástupci centra zpracovávají do podoby transformačního plánu.

Dětské centrum Veská je zapojeno do projektu Transformace péče o ohrožené děti a mládež v Pardubickém kraji. Stejně jako v dalších sedmi zařízeních zřizovaných Pardubickým krajem hledají pracovníci centra cesty, jak nejlépe v následujících letech využít blížící se změny ve prospěch dětí. „Tvorba transformačního plánu je příležitostí k dalšímu rozvoji. Jsme zařízení, které svou činnost v posledních letech mění a již nyní nabízíme více služeb pod jednou střechou. Transformační plán nám umožní další posun od pobytových služeb k tzv. ambulantním. Získáme větší prostor pro práci přímo v terénu v rodinách, v přirozeném prostředí rodin biologických i náhradních,“ popsala současnou situaci ředitelka Dětského centra Veská Markéta Tauberová.

Cílem kraje i tohoto projektu je navrhnout takové změny a systém péče o ohrožené děti, aby v dospělosti lépe obstály v běžném životě. „Prioritou je, aby děti mohly vyrůstat ve své biologické rodině. K tomu je však třeba vytvořit a posílit síť služeb, které ohroženým rodinám pomohou. Odbornou pomoc potřebují i pěstounské rodiny. A právě dětská centra a dětské domovy s ohledem na snižující se naplněnost a zároveň kvalifikovaný personál mohou být poskytovateli potřebných služeb,“ uvedl Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví.

„Služby Dětského centra Veská jsou nedílnou součástí sítě služeb pro pardubické rodiny a počítáme s ním v rámci komunitního plánování města. Město Pardubice také vyšlo vstříc aktivitám a potřebám centra a pronajalo první tři byty pro již transformované pobytové služby,“ komentoval spolupráci s centrem náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký.

Projekt probíhá od února letošního roku a osm transformačních plánů by mělo být kompletně připraveno nejpozději v dubnu 2016. Vznikly také rozsáhlé analýzy, pracovníci zapojených zařízení se účastní vzdělávání o odstranění institucionalizace i k tématům přímé práce s dětmi, probíhají konzultace k tvorbě transformačních plánů a v neposlední řadě důkladné vyhodnocování potřeb samotných dětí.

 

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.