Aktuality

Živný: Významným přínosem kraje je přeznačení dálkových cyklotras

Živný: Významným přínosem kraje je přeznačení dálkových cyklotras

Pardubický kraj se dlouhodobě snaží zpříjemnit cestování cyklistům, kteří projíždějí krajem po dálkových cyklotrasách. Je to nenápadné úsilí, za kterým stojí spolupráce s Klubem českých turistů, hodně práce, peněz a strategických rozhodnutí. I pro letošní rok schválilo Zastupitelstvo Pardubického kraje další dotace pro přeznačení dálkových cyklotras, tentokrát trasy Eurovelo 4 a úsek zcela nové dálkové trasy Svitava číslo 24 ze Svitav do České Třebové v celkové částce téměř 650 tisíc korun.

 

Pardubický kraj každoročně investuje do údržby, značení a přeznačení cyklotras nemalé finanční prostředky. Jenom na vyznačení dálkových cyklotras na území kraje se jedná od roku 2013 o částku kolem 1 milionu korun.

„Dálkové cyklotrasy slouží prioritně pro cyklisty s velkou bagáží k vícedenním cyklocestám za poznáváním krajiny, její historie, kultury a tradic. Představují něco jako „dálniční síť“ cyklistických tras, které jsou ale využívány i k běžné dopravě do práce nebo do školy,“ uvedl René Živný. Každá dálková cyklotrasa má své jedno až dvoumístné číslo a takových cyklotras vede Pardubickým krajem celkem sedm. V rámci projektu „Česko jede“ probíhá v současnosti optimalizace vedení dálkových cyklotras v celé České republice. „Realizace vyznačení obou dálkových, letos podpořených, cyklotras je plánována již na letní sezónu 2016 ve spolupráci Pardubického kraje a Klubem českých turistů“ doplnil radní.

Mezinárodní trasa Eurovelo s číslem 4 (EV4) vede střední Evropou z Německa na Ukrajinu a měří celkem 4000 kilometrů, naším krajem vede 64,5 kilometrů, z převážné části v souběhu s dálkovou cyklotrasou číslo 1 a částečně s dálkovou cyklotrasou číslo 16. Do Pardubického kraje vstupuje EV4 ze Středočeského kraje mezi obcemi Zehuby a Biskupice, vede po silnici III/33735 do Ronova nad Doubravou, pokračuje do Hlinska a dále do Herálce, kde opouští území Pardubického kraje. Cyklotrasa bude vyznačena podle metodiky značení dálkových cyklotras v ČR včetně mezinárodního loga.

Dálková cyklotrasa číslo 24 se v České Třebové propojuje s dálkovou cyklotrasou číslo 18, jejíž etapa mezi Chocní a Žamberkem byla v loňském roce díky finanční podpoře Pardubického kraje přeložena a přeznačena z komunikací II. třídy do uzlu Orlického cyklo&in-line království, do hvězdicové sítě cyklostezek s kvalitním asfaltovým povrchem podél řek Tichá Orlice a Třebovka s vyloučením běžné motorové dopravy. Dálková cyklotrasa č. 18 vede z Hlinska do Českých Petrovic/Kamienczyku (CZ/PL), nově přes Choceň – Ústí nad Orlicí – Letohrad - Žamberk. „Cílem této změny bylo převést cyklisty ze silnic na vybudované cyklostezky a tím zvýšit jejich bezpečnost i komfort a zároveň jim také umožnit příjemný zážitek, jet malebným údolím podél meandrující Tiché Orlice. Zkuste se po nich projet také a uvidíte, že se tam vrátíte!“ vysvětlil a doporučil radní Pardubického kraje René Živný.

Cyklotrasa číslo 2 Labská stezka byla přeznačena za finanční podpory Pardubického kraje již v roce 2013, takže nyní se jede po dvojce z Vrchlabí až do Hamburku. „Na dobudování cyklostezky z Pardubic směrem na Hradec Králové i na Přelouč, která je součástí Labské stezky, se projekčně pracuje a hledají se vhodná řešení,“ dodal radní Živný.

dalkove cyklotrasy

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.