Aktuality

Zaplněný Dům hudby aplaudoval ve stoje Liboru Peškovi i orchestru

2013-11-10-pesekPardubice – U příležitosti letošních 80. narozenin svého bývalého šéfdirigenta Libora Peška uspořádala Komorní filharmonie Pardubice spolu s Konzervatoří Pardubice slavnostní koncert. Společně připomenuli jubilejní 45. sezónu orchestru a také 35 let od založení jediné hudební střední školy v regionu. Mezi gratulanty byl i 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Rád bych poděkoval Liboru Peškovi, umělci, který stál u formování prvního profesionálního hudebního tělesa v našem kraji, za jeho obrovský přínos. Dal orchestru tehdy mladých absolventů hudebních škol charakteristický zvuk a tvář. Rodiče mě tehdy začali vodit na koncerty a já viděl to okouzlení. Okouzlení hudbou a konečně i jeho osobou. Jsem rád, že si Libor Pešek zachoval svou schopnost okouzlovat dodnes," řekl v úvodu Roman Línek. Popřál Liboru Peškovi, který je mimochodem držitelem titulu Rytíř britského impéria a nositelem nevyššího českého vyznamenávání Za zásluhy, hodně radostných hudebních i životních zážitků, Komorní filharmonii mnoho nových podnětů a konzervatoristům, aby se mohli po absolvování školy setkat s takovou osobností, jako jejich vrstevníci v Pardubicích v 70. letech právě s Liborem Peškem.

V programu koncertu zazněl slavnostní pochod Josefa Suka V nový život, dále skladba, kvůli které se Libor Pešek začal věnovat hudbě – Gershwinova Rapsodie v modrém a také Symfonie č.8 G dur zvaná Anglická od Antonína Dvořáka. Zcela vyprodaný sál Domu hudby aplaudoval ve stoje spojenému orchestru Komorního filharmonie a Konzervatoře i samotnému dirigentovi. Pro mnohé přítomné pamětníky byl právě Libor Pešek tím, který v kraji zpopularizoval pravidelné abonentní koncerty vážné hudby a naučil je chodit poslouchat klasickou hudbu.

„Rád bych poděkoval zejména všem, kteří se podílejí na výchově těchto mladých hudebníků. Jejich úroveň je báječná a byli perfektně připraveni," komentoval výkony konzervatoristů ve spojeném orchestru dirigent Libor Pešek. Program s orchestrem konzervatoře nastudoval Tomáš Židek, sólistou na klavír byl učitel konzervatoře Daniel Wiesner.

zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/76234/zaplneny-dum-hudby-aplaudoval-ve-stoje-liboru-peskovi-i-orchestru

 

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.