Aktuality

Vysoké Mýto bude mít nový operační sál pro jednodenní chirurgii

Vysoké Mýto bude mít nový operační sál pro jednodenní chirurgii

Koncem září letošního roku bude ve Vysokomýtské nemocnici zprovozněn nový operační sál. Potvrdil to 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek, který dnes na místě jednal s vedením tohoto zařízení následné péče a také s vedením města. V krajské radě byl už potvrzen vítěz výběrového řízení na dodavatele stavby.


„Rekonstrukce operačního sálu je jedním z kroků, který vede k modernizaci nemocnice. Je součástí projektu na rozvoj jednodenní chirurgické péče, který v této nemocnici podporujeme,“ uvedl Roman Línek. Jedná se o projekt, jehož výsledkem je poskytování plánovaných chirurgických zákroků za pomoci moderních postupů, s novým přístrojovým vybavením a v prostorách, které odpovídají vysokému standardu. „Vyčlenili jsme pro tuto investici pět milionů korun z krajského rozpočtu, kterou následně odsouhlasili i zastupitelé. Nyní již nic nebrání tomu, aby přestavba operačního sálu koncem května byla zahájena a na konci září 2016 dokončena,“ dodal Línek.

Nový operační sál využije zakonzervovaných prostor starého chirurgického sálu ve druhém nadzemním podlaží budovy v Hradecké ulici. Díky tomu se uvolní prostory ve třetím podlaží, kde vybuduje dialyzační středisko. Budova patří městu a Pardubický kraj ji má v zápůjčce.

Práce na projektové dokumentaci jak pro dialyzační středisko, tak pro operační sál trvaly téměř půl roku a v lednu 2016 byla dokumentace předána na stavební úřad ke schválení. „Rozpočtovaná částka na rekonstrukci plynoucí z projektové dokumentace však přesahovala částku pět milionů korun, kterou Pardubický kraj vyčlenil v rozpočtu, proto jsme se se zřizovatelem dohodli, že rekonstrukci předsálí, skládající se ze čtyř pokojů, dvou sociálních zařízení a vyšetřovny pro lékaře a sestru, provede Vysokomýtská nemocnice v předstihu na své náklady,“ řekl ředitel Vysokomýtské nemocnice Josef Pejchl. To se podařilo a od 16. května 2016 budou pokoje v předsálí připraveny poskytnout své prostory budoucím pacientům. Tyto stavební úpravy spadající do první etapy rekonstrukce operačního sálu byly Vysokomýtskou nemocnicí pořízeny za necelých 800 tisíc korun.

Pro zaměstnance Vysokomýtské nemocnice nyní nastane náročné období, kdy budou nějakou dobu pracovat vedle stavby, ale výsledek bude pro nemocnici velkým krokem vpřed. „Práce na moderním pracovišti s moderními přístroji bude jistě uspokojovat jak zdravotnický personál, tak bude velkým přínosem pro pacienty. Rozvoj jednodenní chirurgické péče je celosvětovým trendem pro poskytování drobných chirurgických zákroků, včetně miniinvazivních operací, které jsou šetrné k organismu pacienta a zkrátí dobu jeho rekonvalescence,“ zdůraznil Roman Línek. Ten také shrnul, že za dobu existence kraje investoval tento zřizovatel do Vysokomýtské nemocnice celkem přes 41 milionů korun. „Naším cílem není nemocnici rušit, ale najít její adekvátní postavení na mapě zdravotnictví v našem kraji,“ doplnil.

Město Vysoké Mýto dnes také podepsalo smlouvu se společností Fresenius Medical Care o vybudování dialyzačního střediska. To by mělo být hotové zhruba za rok. Tato společnost v Pardubickém kraji už působí na dvou místech v Pardubicích, dále v Chrudimi a v Hlinsku, v České republice má celkem 25 středisek.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.