Aktuality

Starostové s radním jednali o financování sociálních služeb

2013-11-02-socsluzbyPardubický kraj – Podpořit spolupráci kraje a obcí v sociální oblasti, představit poskytované služby, ale také podrobně popsat systém financování – to jsou cíle setkání krajského radního Pavla Šotoly a zástupců Pardubického kraje se všemi starosty obcí.

 

V září a říjnu proto postupně navštěvovali všech patnáct obcí s rozšířenou působností a informovali starosty v oblasti o změnách v sociální oblasti v příštím roce. „Chceme představitelům samospráv ukázat, jaká je situace v oblasti sociálních služeb, jak je na území kraje i konkrétního regionu zajištěna sociální péče, jaký předpokládáme vývoj v nejbližších letech a jakým způsobem chce Pardubický kraj přistupovat k řízení sítě sociálních služeb," uvedl radní Šotola, který má v radě na starost sociální věci a neziskový sektor.

Pardubický kraj je podle zákona odpovědný za zajištění dostupnosti sociálních služeb na svém území. Od 1. ledna 2015 by měl převzít od Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) agendu spojenou s rozdělováním dotací ze státního rozpočtu na poskytování sociálních služeb. „Jsme si vědomi své odpovědnosti za úroveň a dostupnost sociální péče, proto již od jara letošního roku intenzivně pracujeme na vytvoření nástrojů, které nám pomohou nastavit srozumitelný a jednotný systém financování sociálních služeb. Našimi partnery jsou poskytovatelé sociálních služeb a rovněž obce, jejichž občané služby využívají," doplnil Šotola.

To, jaké služby budou podporovány a jakým způsobem, popisuje střednědobý plán rozvoje sociálních služeb, roční akční plány a nově vznikající kritéria pro financování sociálních služeb. Připravovaná kritéria budou sloužit k transparentnímu rozdělování finančních prostředků na sociální služby ze státního rozpočtu a rozpočtu Pardubického kraje a umožní nastavit stabilní prostředí pro financování sociálních služeb. „Zajištění sociální péče občanům je odpovědností každé samosprávy. Pardubický kraj a řada obcí si tuto odpovědnost uvědomují a významnou měrou finančně přispívají na poskytování sociálních služeb, přestože jim to žádný zákon neukládá. Naší snahou je nastavit ve spolupráci s obcemi takovou síť služeb, která bude reflektovat potřeby obyvatel kraje a která bude dlouhodobě udržitelná," doplnil Šotola.

Na území Pardubického kraje působí přibližně 130 poskytovatelů sociálních služeb, kteří poskytují více než 290 služeb pro lidi, kteří se ocitli v obtížné životní situaci. Roční náklady na tyto služby se pohybují kolem 1,4 miliardy korun. Největší měrou se na nákladech podílí sami uživatelé služeb, kteří za ně v roce 2012 zaplatili více než 676 milionů korun (47 procent celkových nákladů). Podíl obcí a kraje na této částce představoval shodně sedm procent, tj. přibližně 100 milionů korun. Přibližně šest procent připadá na zdroje Evropské unie a ostatní zdroje, pět procent pak na fondy zdravotních pojišťoven. Dotace MPSV tvořila více než pětinu, přibližně 320 milionů korun. A právě dotaci ministerstva bude od ledna roku 2015 rozdělovat mezi jednotlivé poskytovatele Pardubický kraj. (kps)

Čtěte více na: http://orlicky.denik.cz/z-regionu/starostove-s-radnim-jednali-o-financovani-socialnich-sluzeb-20131101.html

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.