Aktuality

Radní Šotola: Dobrovolníci jsou solí společnosti

Setkani s dobrovolnickymi centryV posledních letech Pardubický kraj úzce spolupracuje s neziskovými organizacemi a dobrovolníky, kteří rozšiřují nabídku služeb a aktivit v našem kraji, a to jak v oblasti rodiny, dětí a mládeže, zdravotní, sociální, tak i životního prostředí, kultury a umění, sportu a mimořádných událostí. Radní Pardubického kraje Pavel Šotola se tento týden sešel s pracovníky 15 dobrovolnických center, která v našem kraji oficiálně působí.

„Jsme si vědomi toho, že dobrovolnická centra pokrývají jen určitou část těchto aktivit, a to hlavně na poli sociálním a zdravotním, ale jsou pro nás důležitým rozcestníkem k dalším jednotlivcům,“ řekl Pavel Šotola. „Podle mého názoru jsou dobrovolníci takovou solí společnosti, bez nichž by byla chudá a bez chuti. Jsou důkazem, že šlechetné myšlenky nevymizeli a je stále dost lidí, kteří jsou ochotni věnovat z dobré vůle svůj volný čas a energii druhým. Proto si jejich práce nesmírně vážím a podle našich možností se jim snažíme pomáhat s propagací, oceněním a nyní také plánujeme odborné vzdělávání.“

Spolupráce s Akademií věd

Pardubický kraj už na několika projektech spolupracoval se Sociologickým ústavem Akademie věd. „Nyní jsme se domluvili na analýze dobrovolnictví. Pomocí dotazníkového šetření budeme zjišťovat motivaci dobrovolníků, jejich potřeby a poznatky z jejich práce. Díky tomu budeme moct lépe nastavit naši podporu,“ dodal Pavel Šotola.

Den dobrovolnictví

Pardubický kraj spolu s Koalicí nevládek Pardubicka a dobrovolnickými centry uspořádá letos poprvé velkou oslavu dobrovolnictví spojenou s poděkováním všem, kteří se mu v našem kraji věnují. Letos opanuje 24. června náměstí v Chrudimi, v příštích letech by měla putovat po dalších městech kraje. „Zaplníme celé náměstí stánky různých organizací, kde připravujeme dopoledne zážitkový program pro žáky základních a středních škol, odpoledne bude patřit veřejnosti a od 17 hodin do půlnoci se na jevišti budou střídat živé kapely,“ informoval jeden z organizátorů, Lukáš Roztočil z Oblastní charity Chrudim.

Vzdělávací cyklus pro dobrovolníky

Ze setkání dobrovolnických center vyšel zájem o cyklus odborného vzdělávání, do kterého by i jednotlivé organizace mohly vyslat své specialisty jako lektory. „Je to výborný nápad, který bychom u nás na Pardubickém kraji mohli během roku uskutečnit. Vždy je dobré znát potřeby přímo od lidí, kteří se pohybují v praxi. My jim to pak můžeme pomoct uspořádat,“ uzavřel setkání radní Šotola.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.