Aktuality

Prevence se kraji vyplatí i v sociálních službách

Šotola

Prevence je nejlevnějším prostředkem, jak zabránit sociálnímu vyloučení dětí, rodin a ohrožených osob. Přesto se na prevenci v České republice nevynakládá dostatek finančních prostředků. Pardubický kraj to proto řeší pomocí evropského projektu, který dofinancuje z krajského rozpočtu.


„Díky novému projektu se nám podařilo získat na tři roky 229 miliónů korun pro organizace, které preventivní služby zajišťují,“ řekl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje. „Jedná se například o azylové domy, sociální rehabilitaci pro duševně nemocné, intervenční centrum, nebo sociálně-terapeutické dílny.“


Nově je do projektu zařazena také raná péče pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením, poruchou autistického spektra nebo jiným hendikepem. Pokud se problém zachytí včas a rodina dostane odbornou podporu, může se míra hendikepu značně snížit a děti nemusí být umísťovány do specializovaných ústavních zařízení.

„Financování těchto služeb je víceleté, platí od ledna tohoto roku do konce roku 2018, což je velká výhoda pro poskytovatele sociálních služeb především vzhledem ke stabilitě a jistotě finančních zdrojů,“ vysvětlil Pavel Šotola. Pardubický kraj zároveň nečekal na zaslané prostředky z projektu a poskytl dotčeným organizacím na první tři měsíce zápůjčku ve výši více než 15 miliónů korun. „Uvědomujeme si složitost financování neziskových organizací a možné problémy v případě nedostatku finančních prostředků třeba na výplatu mezd. Proto jsme pomohli. Nyní už poskytovatelé dostali z projektu první zálohu a tak nám zápůjčku vracejí.

Pro rok 2016 bude do preventivních služeb uvolněno přibližně 68,8 miliónů korun, z toho 3,4 milióny se na této částce podílí rozpočet Pardubického kraje.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.