Aktuality

Pavel Šotola: Stávající systém je jako síť s příliš velkými oky

Závěrečnou odbornou konferencí vyvrcholil včera více než rok trvající projekt hrazený z fondů Evropského hospodářského prostoru s názvem Transformace péče o ohrožené děti a mládež. Zúčastnilo se jí na 150 lidí z oboru, jak z Pardubického kraje, tak z krajů Zlínského a Královehradeckého, z jednotlivých zařízení i z institucí, z neziskového sektoru i státní správy.

 

Za řídící tým konferenci zahájili 1. náměstek hejtmana Roman Línka a radní Pavel Šotola. Hosty byli také ředitelka odboru ochrany práv dětí na Ministerstvu práce a sociálních věcí Kateřina Šlesingerová a 1. tajemník velvyslanectví Norského království v České republice Frank Arne Johansen.

Výsledkem projektu jsou vypracované transformační plány pro všech osm pobytových zařízení pro ohrožené děti. Náměstek Línek ocenil na zahájení konference skutečnost, že zaměstnanci každého zařízení vložili do tvorby těchto plánů svůj lidský potenciál, znalosti a zkušenosti, které mají z každodenní praxe. Takový přístup má podle něj nezaplatitelnou hodnotu.

Samotné plány vyvrátily obavy zaměstnanců, že cílem je zrušit dětské domovy a centra. „V rámci procesu jsme si potvrdili, že současný systém péče o děti je děravý jako síť s příliš velkými oky a chytáme do něj jen ty největší ryby, tedy rodiny a děti s těmi největšími problémy. Přitom bychom zároveň potřebovali i síťky na motýly, prostě hustší síť služeb, abychom mohli ohrožené rodině a dětem pomoci co nejdříve,“ popsal situaci Pavel Šotola, který zmínil potřebu podpůrných služeb pro biologické i pěstounské rodiny.

S konkrétními projekty jednotlivých zařízení seznámí řešitelé projektu zítra novináře v Dětském domově Pardubice na tiskové konferenci.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.