Aktuality

Pardubický kraj přispěje i na další fázi obnovy lužského chrámu

Na začátku dubna byl po vnitřní rekonstrukci slavnostně otevřen chrám Panny Marie na Chlumku v Luži. Pardubický kraj na obnovu barokního interiéru přispěl celkovou částkou přes čtyři miliony korun. Opravy poutního místa však ještě nejsou kompletní a kraj finančně podpoří i jejich dokončení.


„První fáze rekonstrukce se velmi vydařila a interiér chrámu je nyní opravdu krásný. Nicméně k úplné spokojenosti je třeba ještě opravit fasádu a nejbližší okolí tohoto poutního místa,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, který se slavnostního otevření zúčastnil a při pohledu na obnovený interiér nešetřil chválou. Zároveň přislíbil další finanční pomoc. „Podstatná část další rekonstrukce bude hrazena z evropských zdrojů. Pardubický kraj přispívá 500 tisíci korunami na povinný pětiprocentní podíl žadatele, kterým je Římskokatolická farnost Luže,“ dodal Šotola.

Poslední etapa obnovy interiéru byla spuštěna v únoru 2015. Postupně byly demontovány postranní oltáře, ze zdi vysunuty všechny zpovědnice, spodní část kazatelny byla odstrojena od zdobeného dekóru a byly rozebrány lavice. Všechny tyto prvky se rozvezly do deseti ateliérů k restaurátorům. Následně byly vyspárovány dlažby v celé ploše kostela a restaurováno obložení mariánské kaple, sousoší kalvárie, všech dveří a interiérů. Restaurátorsky bylo opraveno schodiště k varhanám či točitá schodiště. Díky rekonstrukci se také zabránilo šíření červotoče a byla tak obnovena krása barokní výzdoby.

„Pardubický kraj začal s finanční podporou na obnovu chrámu už v roce 2008. Nejprve přispěl dvoumilionovou dotací, která byla následně navýšena o další více než milion korun. V roce 2015 pak kraj pomohl milionovou částkou na dokončení prací. Před měsícem radní na svém zasedání schválili 500tisícový příspěvek na rekonstrukci okolního areálu a fasády chrámu. Tuto dotaci nyní posvětilo také zastupitelstvo,“ shrnul osmiletou historii krajské podpory hejtman Martin Netolický.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.