V minulém týdnu jsme v Pardubickém kraji mnohokrát skloňovali spojení burza filantropie. Pro mnohé nezasvěcené to jsou dvě cizí slova, jejichž význam možná jen tuší. Na vysvětlenou - burza je místo, kde se obchoduje, a filantropie je výraz pro lidumilnost, dobročinnost a pomoc sociálně slabým. A jak se dá obchodovat s dobročinností?
Možná se budete divit, ale jde to docela dobře. Spolu s Koalicí nevládek Pardubicka jsme se o tom přesvědčili už vloni, kdy jsme si celý projekt vyzkoušeli v pěti městech kraje nanečisto, bez přidělování peněz, a zjistili jsme, že je o něj velký zájem. Burza filantropie je totiž jedna z nových možností jak získat finanční či jinou podporu na realizaci projektů neziskových organizací a zároveň navázat vzájemnou komunikaci mezi neziskovým, soukromým a veřejným sektorem.
Minulý týden jsme burzy filantropie rozjeli už naostro. Do prvního klání pro Pardubicko a Chrudimsko se přihlásilo celkem 33 zajímavých projektů sociálních, kulturních i z oblasti péče o životního prostředí. Porota a částečně také veřejné hlasování zařídily užší výběr a osm nejperspektivnějších projektů pak neziskovky prezentovaly osobně před zástupci dárců – donátorů z řad podnikatelů a samospráv. Pro všechny zúčastněné to byla velká škola. Ono to totiž není jen tak, předložit svůj nápad a přesvědčit o jeho významu, smysluplnosti i udržitelnosti. Nakonec si všichni finalisté odnesli jednotlivé šeky od dárců v souhrnné hodnotě okolo 50 tisíc korun. Celkem se rozdělilo téměř 400 tisíc korun.
Těším se, až se půjdeme podívat, jak peníze pomohly třeba projektu Dětského lesního klubu Za bukem v Třebosicích, který je inspirován konceptem lesních mateřských škol. Ve sdružení Apolenka ve Spojile díky příspěvku rozšíří stávající naučnou stezku na Dubině o Relax Park a třeba v rodinném a vzdělávacím centru Holoubek v Holicích přiblíží dětem hravou formou přírodní vědy.
Myslím, že si každý z přítomných uvědomil, že ani nezištná pomoc není zadarmo. Každá z vybraných neziskovek si ji nějakým způsobem musela zasloužit, jejich projekt musel být lepší a propracovanější než ostatní. Je to určitě velká motivace do budoucna. V září totiž plánujeme další tři burzy filantropie na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku.
Nezanedbatelný přínos měla burza i pro samotné dárce. Ti mají teď velmi přesnou představu o tom, na co jejich peníze přispívají a jak pestrou škálu aktivit neziskový sektor nabízí. A to je pro další vzájemnou spolupráci obrovská výhoda.
Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro neziskový sektor