Aktuality

Línek: V Bruselu se život vrací do normálu

Poprvé od nedávných teroristických útoků se v Bruselu sešel na dubnovém plenárním zasedání Evropský výbor regionů. „Město žije normálně a se vztyčenou hlavou. Restaurace jsou večer plné a ani turisté z města nezmizeli. Jen před historickou budovou Burzy či uzavřeného vchodu do zasažené stanice metra Maalbeek si všichni slušní připomínají nevinné mrtvé a zraněné. Letiště sice funguje zatím tak na 30 procent, ale zlomená atmosféra tu rozhodně není,“ komentuje situaci člen Výboru regionů Roman Línek.

Výbor regionů zahájil své jednání minutou ticha a poté vystoupením předsedy vlády Regionu Brusel Rudy Vervoorta. „Informoval nás nejen o vývoji situace v Bruselu po teroristických útocích, ale také o přijatých bezpečnostních opatřeních,“ přibližuje Línek.

Evropský výbor regionů přijal stanoviska k 19 řádným bodům, mezi kterými vévodila problematika takzvané městské agendy, v rámci které se budou financovat i projekty v ITI Hradecko-pardubické aglomeraci. „Dnes v Evropě žije 70 % obyvatelstva ve městech či jejich aglomeracích a vytváří se zde 75% veškerého HDP. Proto jsme například podpořili, aby finanční nástroje Evropské investiční banky mohla používat i města, aby se zjednodušilo čerpání evropských fondů a další opatření, která by se měla projevit do roku 2020 i po něm,“ říká Línek.

Zajímavým tématem byla i ochrana uprchlíků v oblastech, kde přechodně, ale často dlouhodobě žijí. To se týká jak uprchlických táborů, tak i hostitelských komunit v sousedním zemích jejich původu. „Tato iniciativa může velmi racionálně snížit napětí v současné migrační krizi i omezit kriminální činnost těch, kteří uprchlíky zneužívají,“ uzavírá Roman Línek.
© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.