Aktuality

Letní pecky nalákaly tisíce lidí na tradice kraje

2013-11-04-peckyPardubice – Z kabiny historického dvouplošníku si bude moci prohlédnout Pardubický kraj Petra Fuňková z Pardubic. Zvítězila totiž v druhém ročníku soutěže Letní pecky, poznej všecky, kterou vyhlásil Pardubický kraj společně s Destinační společností Východní Čechy. Není sama, kdo se raduje z výhry. Vítěz doprovodné soutěže Ondřej Plíva se procestoval všemi 22 soutěžními místy ke zbrusu novému tabletu.

 

„Druhý ročník soutěže se těšil velkému zájmu veřejnosti, zúčastnilo se ho několik tisíc lidí. Nejvíce jich sbíralo razítka v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi, ve slatiňanském zámku a ve Východočeském muzeu v Pardubicích," zrekapituloval soutěž krajský radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. Ten také předal hlavní cenu v podobě poukazu na let historickým dvouplošníkem šťastné vítězce. Na slavnostním večeru bylo odměněno celkem 20 vylosovaných výherců, kteří zaslali vandrovní knížky s minimálně pěti razítky z jednotlivých turistických míst.

Vandrovalo 19 tisíc lidí

„Vandrovní knížky si letos vyzvedlo dokonce 19 tisíc lidí, což je o čtvrtinu více než loni. Několik stovek lidí se zapojilo také do druhé soutěže, ve které se místo sbírání razítek odpovídalo na záludné otázky pomocí chytrých telefonů," vyhodnotil odezvu René Živný. „Velkým překvapením byl právě vítěz této soutěže, kterému se podařilo navštívit všech 22 turistických cílů, vyfotit soutěžní QR kódy a správně odpovědět na všechny otázky. Vyhrál s ohromným náskokem, druhý v pořadí uspěl ve 14 destinacích," dodal René Živný.

Chybí cyklostezky

Sám Živný si sám velmi přesně dokázal představit, co obnáší zhlédnout tyto turistické cíle – na přelomu června a července je všechny do jednoho navštívil na kole. „Sbírání razítek jsem vyzkoušel na vlastní kůži, když jsem na kole projel všech 22 soutěžních míst. Mně osobně tato cyklojízda pomohla podrobněji poznat turistickou infrastrukturu v Pardubickém kraji. Zjistil jsem, že jednotlivé destinace byly velmi dobře připravené," shrnul Živný. „Mile mě překvapila síť cyklostezek a navazující dopravy a ubytování pro cyklisty. Bohužel je velký rozdíl mezi skvělými cyklistickými stezkami na Orlicku a třeba stezkou z Pardubic do Chrudimi, která ještě není z velké části dokončená. Samozřejmě je potřeba, aby výstavba tras pro turisty na kolech pokračovala," dodal Živný.

Příští rok s Regionální radou?

Se soutěží byli velmi spokojeni také samotní soutěžící. „Ze všech míst se mi nejvíc líbila Berlova vápenka v Závratci a Vojenské muzeum v Králíkách. Soutěžil jsem s QR kódy a až na to, že v některých místech nebyly mimo otvírací dobu k dispozici, bylo soutěžení velmi zábavné," svěřil se výherce tabletu Ondřej Plíva. „Škoda, že soutěž netrvá delší dobu," posteskla si hlavní výherkyně Petra Fuňková a pokračovala: „Líbilo by se mi zapojit víc turistických míst a sbírat razítka od jara klidně až do podzimu."

Soutěž Letní pecky si pochvalovali nejenom turisté, ale rovněž zástupci zapojených objektů. „Kampaň přispěla ke zvýšení zájmu o pardubický zámek v letním období. Červenec a srpen jsou v centru Pardubic vždy poněkud návštěvnicky slabší, takže jsem za možnost vstoupit do této kampaně vděčná," vysvětlila ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková. „Razítko do vandrovní knížky chtěly většinou rodiny s dětmi nebo mladí lidé," doplnila ředitelka a vyjádřila naději, že spolupráce bude pokračovat i v příštím ročníku. O tento formát turistické soutěže projevila zájem Regionální rada NUTS II Severovýchod, která by tak chtěla propagovat projekty financované Regionálním operačním programem.

Zima s novými běžeckými trasami

Na slavnostním večeru také představila Destinační společnost Východní Čechy nastávající zimní turistickou sezónu. Novinkou je například 26 kilometrů běžeckých tras mezi Červenou Vodou a městem Králíky v oblasti Králického Sněžníku. Připravena budou jako tradičně lyžařská střediska v Dolní Moravě, Červené Vodě či Bukové Hoře – Čenkovicích, pro běžkaře pak trasy na Hlinecku nebo ve Ždárských vrších. Příznivci památek mohou zavítat do zámku v Cholticích, který připravuje akce pro děti, koncerty a výstavy i v zimní sezóně. Vánoční atrakcí v podobě unikátního křišťálového betlému bude návštěvníky lákat Východočeské muzeum v Pardubicích.

více na: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/76184/letni-pecky-nalakaly-tisice-lidi-na-tradice-kraje

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.