Aktuality

Kraj podpoří dokument o Vilémovi z Pernštejna a hraný film

026 IMG 6777Pardubický kraj se podruhé zabýval podporou audiovizuálních děl na svém území. Hodnotící komise doporučila radě kraje rozdělit z nového dotačního titulu celkem 700 tisíc korun na dokument o Vilémovi II. Pernštejnovi a hraný film o rodinných vztazích s pracovním názvem Mentálové. Částku musí ještě potvrdit Zastupitelstvo Pardubického kraje.


„S filmovými pobídkami jsme začali v loňském roce, kdy jsme podpořili celkem sedm filmů, letos splnily podmínky dotačního titulu jen dva, ale můžeme mezi ně rozdělit vyšší částky,“ informoval radní René Živný.

Vilém budovatel

Významnou osobnost nejen Pardubického kraje má představit dokument s názvem Vilém II. Pernštejn: rytíř, budovatel, státník, vizionář. Film v režii Josefa Císařovského zachytí nejdůležitější situace z Vilémova života, bude vystavěn na částečně hraných a především rozsáhlých obrazových sekvencích doplněných podmanivou hudební kulisou z pera Vladimíra Franze. Působivou až magickou formou zachytí jednotlivá města a místa Pardubického kraje, v nichž Vilém II. působil a poukáže na jejich mimořádného genia loci a renesanční skvosty v nich. Počítá se s jeho distribucí v kinech, na veřejných produkcích po kraji a posléze v televizi a na DVD. Důležitá část filmu se bude natáčet ve výpravných dobových kulisách 1. ročníku Vilémských slavností 16. července 2016 v Pardubicích.

Rodinné drama s komediálními prvky

Tvůrci filmu Já, Olga Hepnarová se přihlásili do dotačního programu s novým filmem, kterému pracovně říkají Mentálové. Je to příběh ne příliš dobře fungující rodiny, která se shodou okolností musí začít starat o mentálně retardovaného chlapce. Producenti se po dobrých zkušenostech z předchozího filmu rozhodli natáčet film v kulisách Pardubic a okolí a využít tak jeho charisma. Do menších rolí a komparsu navíc chtějí obsadit místní obyvatele a 90členný štáb bude po celou dobu natáčení využívat místní služby.

Filmová místa

Na mapu filmových míst Pardubického kraje tak přibydou další zajímavá místa. Destinační společnost Východní Čechy vydala před dvěma lety brožuru Po stopách filmařů s mapou, která je k dostání na informačních centrech v kraji. „Letos se přidal i CzechTourism, který nabízí zájemcům zdarma aplikaci na mobilní telefony Czech Film Trips a k tomu je k dispozici také filmová mapa kraje,“ dodal radní Živný.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.