Aktuality

Karel IV. pobyl i v Pardubicích, před 653 lety

Karel IV. pobyl i v Pardubicích, před 653 lety

Den věnovaný Karlu IV. uspořádalo v den 700. výročí jeho narození i Východočeské muzeum Pardubice. Uskutečnil se pod patronací 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka. Ten je velkým obdivovatelem Arnošta z Pardubic, pozdějšího arcibiskupa pražského, jednoho z nejbližších přátel Karla IV. ještě z dob studií v Itálii a poté i po celou jeho kariéru.

„Je legitimní otázkou, zda Karel IV. skutečně zavítal při svých cestách také do Pardubic a navštívil Arnošta na jeho pardubické tvrzi,“ háže Roman Línek udičku odborníkům. „Podle historických pramenů se tato návštěva uskutečnila, a to 14. září 1363. Byla však zřejmě jen krátká a vypadá to, že tu Karel IV. ani nepřespal. Usuzujeme tak na základě dvou listin, které. ten den vydal. Jednu v Pardubicích a druhou ve Staré Boleslavi,“ říká historik Východočeského muzea Ladislav Nekvapil.

Ze sobotního programu Východočeského muzea, který zahrnoval přednášku historika Davida Venclíka, komentovanou prohlídka nové expozice dějin Pardubic a koncert gotické hudby s názvem Flos Florum přinášíme několik fotografií.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.