Aktuality

Hřbitovem zněly čestné salvy na památku tureckých vojáků

 IMG 0880Velvyslanectví Turecka v České republice ve spolupráci s Armádou České republiky, městem Pardubice a Pardubickým krajem pořádá každoročně v polovině března vzpomínkový akt u hrobu tureckých vojáků na pardubickém hřbitově. Více než pětistovku zde pohřbených obětí z 1. světové války připomenul velvyslanec Turecka Ahmet Necati Bigali. Věnec k památníku padlým položil za Pardubický kraj 1. náměstek hejtmana Roman Línek.


„Turečtí vojáci se z haličské fronty dostali v letech 1916-1917 zranění do Pardubic, kde byla velká vojenská nemocnice, takzvaná Karanténa. Zabírala území dnešního sídliště Dukla. Zemřelo jich zde celkem 508 a všichni byli pochování právě na našem hřbitově,“ uvedl Roman Línek.

Turecká republika vybudovala v Pardubicích v roce 2000 památník, který byl nedávno renovován a doplněn seznamy pochovaných vojáků. Další jsou pohřbeni také v Hodoníně a Vlašském Meziříčí.

Účast tureckých vojáků v bitvách na haličské frontě (dnešní polsko-ukrajinská hranice) je téměř zapomenutá. Německo spolu s Rakousko-Uherskem požádaly počátkem roku 1916 Turecko o pomoc v bojích proti Rusku. Turecká pomoc pak skutečně umožnila Němcům, aby soustředili své síly na ostatních bojištích. Bylo to poprvé, kdy turecká armáda bojovala na cizí půdě, pod velením spojeneckých sil. Turečtí vojáci jasně prokázali hrdinství a houževnatost, což byly hlavní faktory v úspěšném výsledku. Turecký XV. armádní sbor utržil během celého působení v Haliči ztráty v počtu 25.000 mužů.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.