Aktuality

Festival Smetanova Litomyšl efektivně hospodaří

2015 11 26 hospodareníSprávní rada obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl se tento týden sešla na Pardubickém kraji. Její členové vyhodnotili plnění rozpočtu letošního roku. Ten byl zejména díky podstatnému zvýšení dotace Ministerstva kultury naplněn podle plánu. I přesto jsou náklady na jednoho návštěvníka festivalu jedny z nejnižších na podobných akcích v republice, stejně jako podíl zdrojů z veřejného sektoru. Ten je v porovnání například s Pražským jarem poloviční.

„Poprvé v historii nám bylo Ministerstvo kultury nyní v čele s Danielem Hermanem více nakloněno. Po minulých letech, kdy náš festival dostával od státu dva, maximálně 3 miliony korun, byla letošní dotace téměř šest milionů korun,“ konstatoval předseda správní rady Smetanovy Litomyšle a 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Ovšem rozpočet v hodnotě necelých 34 milionů korun tvoří zejména dary sponzorů, mecenášů a samozřejmě také výnos z prodeje vstupenek. Pardubický kraj přispívá do rozpočtu festivalu částkou přesahující jeden a půl milionu korun.

„Rozpočet na příští rok je tvořen podobně, jako ten letošní, měl by být ve výši 36 milionů korun,“ prozradil Línek. Příští ročník se bude konat v termínu od 9. června do 3. července a nabídne celkem 36 pořadů včetně osmi operních titulů. Konkrétní program bude zveřejněn tradičně koncem února příštího roku.

Kromě přípravy 58. ročníku se správní rada Smetanovy Litomyšle nyní věnuje také střednědobému výhledu festivalu na období 2016-2024. „Zatím jsme dostali podklady, o kterých budeme diskutovat a snažit se dojít k optimálnímu výsledku. Cílem této koncepce je směřovat k utváření specifického charakteru festivalu, který má svou originalitu spojenou s geniem loci a vysokou uměleckou úrovní. Naším cílem je propagace také v zahraničí a zařazení Smetanovy Litomyšle mezi evropské festivaly. Vyvrcholením v roce 2024 bude celoevropský projekt ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany, “ dodal Línek.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.