Aktuality

Cyklopecky zahájila společná jízda Labskou stezkou do Kladrub

Cyklopecky zahájila společná jízda Labskou stezkou do Kladrub

Od Pardubického Cyklopointu odstartovala v sobotu zahajovací jízda Cyklopecek Pardubického kraje, letní cestovatelské soutěže, kterou pořádají Pardubický kraj spolu s Destinační společností Východní Čechy. První společná jízda účastníků byla zařazena také do seriálu Tour de Labe pro všechny, pořádaného Labskou stezkou Nymburk.

Předpověď počasí hrozila deštěm, ale nad Pardubicemi byla v sobotu ráno jasně modrá obloha. Ti, kteří se nenechali odradit, nelitovali. Pod vedením René Živného radního Pardubického kraje pro sport a volnočasové aktivity a Josefa Rychtera z Destinační společnosti Východní Čechy a místy za asistence Policie ČR, zahájila skupina cyklistů i hendikepovaných provoz na Labské cyklotrase na Pardubicku.

„Letos máme připraveno celkem 15 velmi atraktivních cyklotras, které mají různou obtížnost, tak, aby si vybral každý od milovníků adrenalinu až po rodiny s malými dětmi nebo aktivními seniory,“ prozradil René Živný. Ten, kdo bude mít ve Vandrovní knížce alespoň tři razítka z cílových míst, může být zařazen do závěrečného slosování o horské kolo. „Letos jsme navíc připravili čtyři společné cyklojízdy, jejichž účastníci mají jako bonus vstupné na památku v cíli jízdy. V sobotu jsme jeli z Pardubic do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, další společná cyklojízda bude 5. června z Chrudimi na Švýcárnu, 26. června pak z Ústí nad Orlicí na Tvrz Orlice a 4. září z Litomyšle do Litomyšle do Prvního českého muzea cyklistiky na zámku v Nových Hradech,“ doplnil radní Živný. Podrobné informace jsou na www.vychodni-cechy.info/cyklopecky/.

V Buňkově se přidali vozíčkáři

První zastávka byla v Břehách u Přelouče. Před Autokempem Buňkov se uskutečnila prezentace outdoorového vybavení pro hendikepované, a to jak vozítek, tak i speciálně navržených venkovních stolů pro vozíčkáře. Nemohl chybět starosta Obce Břehy Petr Morávek, který se především zasloužil o to, že Autokemp Buňkov je unikátním příkladem finančně dostupného ubytování pro 24 vozíčkářů.

Provozovatelka kempu Lucie Jelínková a René Živný nad pláží u rybníka Buňkov slavnostně přestřihli pásku na sjezdové rampě pro vozíčkáře. „Pardubický kraj podpořil stavbu bezbariérového sjezdu do vody a zakoupení dvou vozíků Mlok celkovou částkou 110 tisíc korun. Škoda, že nebylo teplo na koupání, ale vyzkoušeli jsme si jízdu s vozíkem do vody alespoň nanečisto,“ informoval René Živný.

Jízdy se zúčastnili za Labskou stezku paralympijský vítěz Roman Musil na tricyklu a Jarda Sládek z Nymburka na handbiku v doprovodu maminky na kole. Na elektrotříkolce RIDE-E absolvoval zkušební jízdu Michal Hašto z Pardubic.

Všichni účastníci společné jízdy získali v Kladrubech nad Labem razítko do Vandrovní knížky, perníkovou medaili a také mohli absolvovat zdarma společnou prohlídku Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Po Labské stezce zatím provizorně

Pokud vše půjde dobře, do několika let by už tato cyklotrasa mohla být jednodušší a z velké části vést po dokončeném úseku Labské cyklostezky. „Zatím je cyklostezka pouze z Pardubic do Srnojed, ale děláme vše proto, aby v našem kraji vedla až do Týnce nad Labem,“ řekl René Živný. Skupina účastníků cyklojízdy nyní musela využít značenou cyklotrasu č. 2. „Na vlastní kůži jsme se přesvědčili, že některé části zejména v lesních úsecích nejsou zpevněné a tak jejich využití hodně limituje počasí. Pardubický kraj zatím přispěl svazku obcí Pardubická labská 400 tisíc korun na projektovou dokumentaci pro výkupy pozemků a dotuje také činnost svazku. Věřím, že uspějí se žádostmi o evropské dotace a už brzo bude na levém břehu nová zpevněná cyklostezka včetně několika cyklomostů,“ sdělil radní Živný.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.