Aktuality

Cílovým stavem je plnohodnotný Krajský soud v Pardubicích

krajsky soudKoordinační schůzku na téma přestěhování pobočky Krajského soudu Hradec Králové v Pardubicích do rekonstruované budovy bývalé chemické průmyslovky a možnost vybudování samostatného Krajského soudu svolal tento týden na krajský úřad 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Zúčastnili se jí předseda Krajského soudu v Hradci Králové Jan Čipera, místopředseda pro pobočku v Pardubicích Jan Ducháček, předseda Okresního soudu v Pardubicích Milan Špryňar a poslanec za Pardubický kraj Jan Chvojka.

„Je to problematika, kterou se zabývám už od obnovy krajů v roce 2000. Když se nám podařilo zákonnou cestou zřídit v Pardubicích v roce 2003 jako prvním z nově vzniklých krajů pobočku krajského soudu, doufali jsme, že ustavení plnohodnotného soudu bude trvat maximálně sedm let. Nyní uplynulo 13 let a stále není v této záležitosti jasno,“ konstatoval Roman Línek. Právě proto sezval všechny, kteří se v této oblasti angažují, aby se poradili o dalších možnostech.

Jaká je situace

V Pardubicích působí v ulici Na Třísle Okresní soud a od roku 2003 je tu v budově Plynostavu umístěna pobočka Krajského soudu v Hradci Králové. Ta by se měla na podzim přestěhovat do rekonstruované budovy bývalé chemické průmyslovky, která těsně sousedí s Okresním soudem a Pardubický kraj ji pro tento účel věnoval státu. Od ledna 2017 se tu bude nově soudit také prvostupňová trestní agenda. Vznik samostatného Krajského soudu by znamenal nárůst počtu zaměstnanců zhruba o třicet lidí, přičemž odborné personální zajištění není v Pardubicích problém. „Nedostatek přísedících Krajského soudu se nám podařilo spolu se starosty obcí vyřešit a proces jmenování přísedících by měl být ukončen na červnovém krajském zastupitelstvu,“ uvedl Línek.

Co dál?

„Shodli jsme se, že všichni považujeme za logické a přirozené, aby v reálném čase také soudní moc kopírovala v Pardubickem kraji územní členění České republiky a kraj měl plnohodnotný Krajský soud ve stejném rozsahu, jak se to postupně stalo u všech dalších státních institucí,“ shrnul jednání Roman Línek a pokračoval: „Jsem přesvědčen, že současná prostorově napnutá situace jak na Okresním soudu v Pardubicích, tak na budově pro pobočku Krajského soudu, ale i absence vlastních prostor pro Okresní či Krajské státní zastupitelství, si stejně dříve nebo později vyžádá nutnost postavení nové justiční budovy a také pokračování rekonstrukce současného Okresního soudu v ulici Na Třísle. A my bychom měli umět jít této potřebě aktivně naproti.“

Legislativní iniciativa

Nejblíže k vytvoření nového samostatného Krajského soudu má nyní pobočka v Liberci. Podle poslance Parlamentu ČR Jana Chvojky by stejnou šanci měly dostat i Pardubice a

připravuje v tomto smyslu legislativní iniciativu. „Velmi oceňuji, že se pan poslanec Chvojka této problematice dlouhodobě věnuje a snaží se ji prosadit. Věřím, že se k němu v této záležitosti připojí a podpoří ho i další poslanci zvolení za Pardubický kraj,“ dodal Línek.

V bývalé průmyslovce budují stavbaři nové příčky

Po skončení jednání se všichni účastníci podívali na stavbu nové krajské pobočky v ulici Na Třísle. Při rekonstrukce vznikají ze školních tříd jednotlivé kanceláře. Pokud nenastanou žádné komplikace, má být vše hotovo ke stěhování v druhé polovině září.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.