Aktuality

Chrám na Chlumku v Luži má nový interiér. Kraj přispěl čtyřmi miliony

IMG 0927Včera byl slavnostně otevřen rekonstruovaný chrám Panny Marie na Chlumku v Luži. Pardubický kraj se v průběhu několika let podílel na obnově interiéru částkou přesahující čtyři miliony korun, přičemž dalšími 500 tisíci přispěje, pakliže to schválí zastupitelstvo, na rekonstrukci okolního areálu a fasády chrámu. Velká část projektu byla financována grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, ze kterého na renovaci poutního místa plynulo téměř 15 milionů korun.


„Poutní chrám v Luži je významnou dominantou Pardubického kraje, a to nejen v duchovní oblasti, ale má své důležité postavení mezi kulturními památkami i v oblasti cestovního ruchu. Kraj je dlouhodobým partnerem tohoto projektu a v podpoře bude i nadále pokračovat,“ řekl na slavnostním otevření radní zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. „Chtěl bych moc poděkovat všem lidem, kteří se na obnově této krásné památky podílejí, za jejich obrovské úsilí. Je obdivuhodné, co se tady podařilo,“ dodal radní Šotola.

Pardubický kraj začal s finanční podporou na obnovu chrámu už v roce 2008, kdy nejprve přispěl dvoumilionovou dotací, která byla následně navýšena o další více než milion korun. V roce 2015 pak kraj pomohl milionem na dokončení prací. Před měsícem radní na svém zasedání schválili 500tisícový příspěvek na rekonstrukci okolního areálu a fasády chrámu. Tuto dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Poslední etapa obnovy interiéru byla spuštěna v únoru 2015. Postupně byly demontovány postranní oltáře, ze zdi vysunuty všechny zpovědnice, spodní část kazatelny byla odstrojena od zdobeného dekóru a byly rozebrány lavice. Všechny tyto prvky se rozvezly do deseti ateliérů k restaurátorům. Následně byly vyspárovány dlažby v celé ploše kostela a restaurováno obložení mariánské kaple, sousoší kalvárie, všech dveří a interiérů. Restaurátorsky bylo opraveno schodiště k varhanám či točitá schodiště. Díky rekonstrukci se také zabránilo šíření červotoče a byla obnovena krása barokní výzdoby.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.