Aktuality

Autor maloval v galerii plavkyně v přímém přenosu

Autor maloval v galerii plavkyně v přímém přenosu

Východočeská galerie připravila do svých prostor v Zámku Pardubice výstavu významného českého sochaře, profesora Vysoké školy uměleckoprůmyslové Kurta Gebauera. Ten včera zprostředkoval účastníkům vernisáže svou tvorbu nejen vystavenými díly, ale také během zahájení nechal nahlédnout přímo do procesu malby. Doplnil tak vytavenou kolekci - Plavkyně. Další práce mohou vytvořit v galerii návštěvníci.


„Obdivuji zejména zapojování soch Kurta Gebauera do veřejného prostoru. V Pardubicích jsou jeho díla součástí nové budovy Fakulty chemicko-technologické na Stavařově a perfektně tam zapadají,“ řekl při zahájení 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který nad výstavou převzal záštitu.

V galerii na Zámku se představují Gebauerovy sochy v oknech, na nádvoří i uvnitř výstavního prostoru, kde sochařské objekty třeba trčí ze zdi, nebo leží v posteli. Kromě soch je zde velká fotodokumentace pronikání do veřejného prostoru i autorovy kresby a malby. Některé obrazy kurátorce Marii Jirákové výjimečně dovolila rodina autora zapůjčit ze soukromého bytu a poprvé tak opustili zdi obývacího pokoje.

Po slavnostním zahájení výstavy se Kurt Gebauer převlékl do kombinézy a předvedl četným zájemcům, jak vznikají jeho obrazy plavkyň. Na mokrém, modrou hlinkou natřeném papíru je vymývá čistou houbičkou na nádobí a pak všelijak dotváří. „Třeba zjistíte, jak je to jednoduché a namalujete si svůj obraz sami,“ žertoval. Další návštěvníci si mohou vyzkoušet malování plavkyň také a nejhezčí obrázky budou vystaveny na společné panelu s čerstvě vytvořenými obrazy Kurta Gebauera.

Kurt Gebauer se narodil 18. srpna 1941 v Hradci nad Moravicí na Opavsku, studoval v Brně, Hořicích, Praze, Stuttgartu a Paříži. Jeho sochy a krajinné realizace lze vidět v tuzemsku například na předměstí Ostravy v městské části Fifejdy, kde na ploše 1,5 hektaru vytvořil minikrajinu pro děti a dospělé. V zahraničí je možné jeho práce najít třeba v Číně a Itálii. Autor se proslavil hlavně sochami Plavkyň a Trpaslíky, ve své tvorbě nikdy neopustil téma figury. Působí také jako profesor ateliéru veškerého sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

© 2004-2016 KDU-ČSL Pardubice, Veškerá práva vyhrazena — Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.